Brexit láká k riskantní hře s penězi. Na slabší libře a reakci trhů můžete vydělat

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 6. 2016 11:31
Akcie, libra i ropa zlevňují. Trhy jsou nervózní před britským referendem. Kdo věří v Brexit a chce na něm vydělat, může s nákupem ještě počkat. Kdo věří v opak, může už nakupovat. Analytici ale varují, že jde o spekulace, do nichž se mohou pustit jen zkušenější investoři. Levnější libru nicméně ocení i lidé, kteří se chystají do Británie na výlet či na nákupy.
Sázky na Brexit, nebo proti němu? Ilustrační foto.
Sázky na Brexit, nebo proti němu? Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Dění na finančních trzích, které jsou nervózní z blížícího se hlasování o Brexitu, může vábit k odvážným hrám s penězi. Dá se na britském referendu o odchodu z Evropské unie vydělat? Dá, ale jde o hazard, upozorňují analytici.

Akciové indexy napříč Evropou v posledních dnech výrazně oslabily. Německý DAX o více jak šest procent za posledních deset dnů a dostal se nejníže za poslední tři měsíce, londýnský FTSE 100 spadl o 4,5 procenta. Pražská burza odepsala za posledních deset dnů téměř více jak sedm procent a dostala se na sedmileté minimum.

Klesají také ceny komodit, například ropa Brent se v posledních dnech propadla o sedm procent. A to u všech zmíněných poklesů přišla v pátek korekce, kdy trhy reagovaly na vraždu britské poslankyně Jo Coxové. Investoři totiž alespoň nakrátko uvěřili, že vražda výrazné zastánkyně setrvání Británie v EU odvrátí Brexit, jehož zastánci začali mít v předchozích dnech v průzkumech mírnou převahu. Zmíněné indexy tak během pátku obrátily kurz a rostly až o 1,5 procenta.

Libra může oslabit až o pětinu

Stejný vývoj dopadl logicky také na libru, jejíž hodnota klesla na měnovém trhu i ve směnárnách od konce května téměř o čtyři procenta. Kdo se tedy chystá na dovolenou nebo nákupy do Británie, může ušetřit. Trhy budou nervózní minimálně do čtvrtka, kdy Britové o možném vystoupení z Evropské unie rozhodnou a zřejmě se v tomto týdnu vrátí k poklesu, i když v pondělí dopoledne zatím pokračují evropské burzy k dohánění ztrát z předchozích dnů.

Ještě větší propad na trzích by přišel, pokud by Britové dali Brexitu zelenou. Libra by pak mohla rychle oslabit až o 20 procent, předpověděl například britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Výrazně by se propadly i ceny akcií a některých komodit.

Nejistota na trzích naopak žene vzhůru cenu tradičního bezpečného přístavu v nejistých dobách. Cena zlata se v minulých dnech vyšplhala na zhruba 1300 dolarů (31 180 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), což je nejvyšší úroveň za téměř dva roky.

Investice? Sázka!

Kdo tedy věří v Brexit, jak ho (byť těsně) předpovídají průzkumy z Británie v posledních dnech, a chce na něm vydělat, může ještě v klidu na nejvhodnější okamžik pro nákup čekat. "V tuto chvíli podle mého názoru jak libra, tak akciové trhy - v případě, že by došlo k Brexitu - mohou stále znatelně rozšiřovat své ztráty," říká Jan Bureš, hlavní analytik Poštovní spořitelny.

Kdo naopak věří, že se Britové rozhodnou v EU zůstat, může nakupovat vzhledem ke zmíněným poklesům už nyní. Odmítnutí Brexitu trhy uklidní a indexy vystřelí velmi pravděpodobně vzhůru.

"Jakékoliv sázky, ať už na Brexit, nebo proti němu, jsou z povahy věci spekulací a svého druhu hazardní hrou," varuje Bureš všechny ty, kteří se právě rozhodli, že na britském referendu zbohatnou.

"Nejedná se o investici v klasickém slova smyslu a investoři by proto měli být obezřetní. Zvláště ve chvíli, kdy jsou průzkumy veřejného mínění velice vyrovnané a výsledek nejistý," pokračuje Bureš. Rozdíly v průzkumech zůstávají minimální. Například z čerstvého průzkumu společnosti Ipsos Mori pro list Evening Standard vyplývá, že pro odchod z EU by nyní hlasovalo 53 procent lidí, proti by jich bylo 47 procent.

Jen pro zkušenější

Analytici se shodují, že sázka na Brexit nebo proti němu je jen pro zkušenější investory, kteří "hrají" s penězi, o které mohou přijít. "S těmi akciemi bych byla opatrná. Pro rychlého spekulanta ano. Ale akcie mohou růst třeba dva až tři dny a pak zase asi půjdou dolů," říká k variantě, že Britové Brexit odmítnou, Markéta Šichtařová, ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance.

Kdo věří v Brexit, nemá podle Šichtařové nakupovat akcie vůbec. "Nevěřím v dlouhotrvající růst akcií. Ekonomiky zpomalují, trhy jsou přehřáté. To prostě není prostředí pro akciový růst," neskrývá skepsi. "Pokud bych tedy na něco v souvislosti s hlasováním spekulovala, ne na akcie, ale na libru. Věřím, že v případě setrvání v EU posílí ihned, v případě Brexitu začne posilovat za několik týdnů," dodává Šichtařová.

Shoduje se s ní i Bureš. "Nejčistší sázky na Brexit nebo proti němu vedou podle mého názoru skrze britskou libru - na páru s eurem. Akciové indexy mohou být vychýlené právě pohybem měny," říká ekonom.

Také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, říká, že jde hlavně o spekulativní příležitost. "Věřím v dlouhodobé investování. Nevěřím, že Brexit sám o sobě způsobí, že by se buď britské, nebo kontinentální ekonomice dařilo dlouhodobě citelně lépe či hůře," říká.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy