Střet starostů Londýna o Brexitu: Johnson chce slavit Den nezávislosti, Khan by poslechl ekonomy

Silvie Housková
22. 6. 2016 6:24
Velká debata BBC o vystoupení Británie z Evropské unie umožnila Britům poslechnout si těsně před čtvrtečním referendem postoje obou táborů. Přestřelce lídra kampaně za vystoupení Británie z Unie a bývalého starosty Londýna Borise Johnsona a současného starosty Sadiqa Khana přihlíželo přes 12 tisíc lidí, žádné nové argumenty ale nezazněly. Zatímco tábor podporující odchod Británie z EU cílil na emoce, jeho oponenti tasili doporučení expertů.
David Dimbleby, Boris Johnson, Gisela Stuartová, Andrea Leadsomová, Sadiq Khan, Ruth Davidsonová a Frances O’Grady během debaty televize BBC ve Wembley.
David Dimbleby, Boris Johnson, Gisela Stuartová, Andrea Leadsomová, Sadiq Khan, Ruth Davidsonová a Frances O’Grady během debaty televize BBC ve Wembley. | Foto: Reuters

Londýn (Od naší zvláštní zpravodajky) - "Pokud zvolíme odchod z Evropské unie a získáme zpět kontrolu, věřím, že tento čtvrtek může naše země slavit jako Den nezávislosti," uvedl lídr kampaně za vystoupení Británie z Unie a bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

Ve Velké debatě, kterou uspořádala BBC před čtvrtečním referendem, tak Johnson nezklamal. Cílil na emoce a vynechával jakékoliv důkazy svých tvrzení. "Mezi nimi (zastánci setrvání Británie v EU) a námi je velký rozdíl. Zatímco oni šíři strach, my naději. Oni tvrdí, že nemáme alternativu. My říkáme, že podceňují naši zem," hřímal v závěrečné řeči Johnson.

Současný starosta Londýna Sadiq Khan se snažil naopak oponovat věcnými argumenty a připomínat doporučení analytiků, vědců a ekonomů. "To, co předvádí kampaň za odchod Británie, jsou slogany, a ne detailní plán. Jaký mají důkaz, že Británie bude bude více profitovat z obchodních vztahů s jinými zeměmi, pokud z Evropské unie odejde?" podivoval se Khan, který odmítal názor jeho oponentů, že Británie snadno uzavře obchodní dohody s jinými státy a její obchodní politika se ještě zlepší.

12,5 tisíce diváků pečlivě rozdělených na dva tábory

Debatě přímo v SSE Areně ve Wembley přihlíželo nevídaných 12,5 tisíce diváků, pečlivě rozdělených do dvou táborů, podporující setrvání a odchod Británie z EU. Debatu BBC rozdělila do tří hlavních témat: ekonomika, migrace a role Británie ve světě. V ani jedné z oblastí se ale přihlížející nedozvěděli nic nového. Debata tak byla spíše posledním uceleným souhrnem postojů obou táborů před čtvrtečním referendem.

Nechyběly ale ani naprosté nesmysly. Jako například, že se bude muset Británie podílet na záchranných programech pro státy eurozóny nebo že Británie nemůže kvůli kontrole Bruselu svobodně vytvářet zákony.

Zastánci setrvání Británie v Unii totiž jen velmi těžko vysvětlují Britům, že to je jejich vláda, která rozhoduje o drtivé většině problémů, jež je trápí. Poté, co se stalo mezi evropskými politiky, včetně těch britských, velmi populární shazovat každý nezdar nebo nepopulární opatření na Brusel, je teď těžké přimět lidi, aby si nemysleli, že nějaký imaginární Brusel opravdu neřídí úplně vše.

"Až půjdete volit, musíte si být stoprocentně jistí, protože v pátek ráno nebude cesty zpět," varovala Brity před chybným rozhodnutím ve čtvrtečním referendu šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová, která podporuje Británii v Evropské unii. "Některá hlasování nemají moc velký vliv. To čtvrteční může naopak začít velkou změnu," apelovala také labouristická poslankyně Gisela Stuartová, která si naopak přeje, aby Británie z Unie vystoupila.

Podle průzkumů veřejného mínění je Británie stále velmi ostře rozdělena a výsledky jsou extrémně vyrovnané. O budoucnosti země má právo hlasovat 46,5 milionu voličů a podle analytiků budou klíčové hlasy lidí, kteří se rozhodnou až na poslední chvíli.

Britové budou ve čtvrtek rozhodovat ve všelidovém referendu, zda opustí Evropskou unii. Rybáři z Peterheadu mají jasno. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 3 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy