Británii opět postihly lijáky s povodněmi, úřady evakuují stovky lidí

ČTK ČTK
26. 12. 2015 21:13
Severozápadní Anglii kvůli silným dešťům opět sužují rozsáhlé záplavy. Nejvíce zasažena jsou jsou hrabství Lancashire a Yorkshire, kde byly evakuovány stovky lidí. Voda již zaplavila na různých místech řadu domů, řeky se vylily z břehů ve městech Manchester a Leeds. Úřady varovaly, že na mnohých místech povodně ohrožují i lidské životy. Meteorologové upozornili, že silné lijáky budou ještě večer a teprve poté začnou ustávat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Severozápadní Anglii v důsledku lijáků opět sužují rozsáhlé záplavy. Zvlášť zasažena jsou hrabství Lancashire a Yorkshire, kde byly evakuovány stovky lidí. Voda již zaplavila na různých místech řadu domů, řeky se vylily z břehů ve městech Manchester a Leeds. Úřady podle BBC varovaly, že na mnohých místech povodně ohrožují i lidské životy. Meteorologové upozornili, že silné lijáky budou ještě večer a teprve poté začnou ustávat.

V severoanglickém hrabství Cumbria i jinde pomáhají vojáci budovat protipovodňové zátarasy. Představitel vlády pro živelné pohromy Rory Stewart označil množství srážek v nejvíce postižených místech za bezprecedentní. Situaci podle něj zhoršuje to, že půda je již nasycená vodou po rozsáhlých deštích předchozích týdnů.

Úřady vyhlásily varování před povodněmi i v mnoha dalších místech mimo Anglii. V Anglii, Skotsku a Walesu se podle BBC jedná celkem o více než 300 podobných varování, přičemž na 22 místech Anglie je situace zvlášť kritická. Za den někde nyní spadne tolik vody, jako jindy za celý měsíc.

"Je to prostě děsivé. Už došly pytle s pískem (na protipovodňové hráze). Lidé podléhají panice," uvedla Kellie Hughesová z vesnice Whalley v hrabství Lancashire.

Přívaly vody způsobily chaos především v silniční dopravě. Zcela byla uzavřena dálnice M62, v jejíž vozovce udělala přívalová voda ohromnou díru. Úřady vyzvaly obyvatele, aby do zasažených oblastí nejezdily. Tisíce domácností se ocitly bez dodávek elektřiny. V Summerseatu zničil vodní živel 200let starou pivnici. Na pomoc lidem v zatopených místech úřady vyslaly lodě.

"Bouře v oblastech Cumbria a Lancashire nám připomněly, jak nemilosrdná může být příroda. Avšak místní úřady tvrdě pracují na tom, aby dopad na obyvatele byl minimální," řekl BBC vládní představitel Peter Box. Pomoc se podle něj zvlášť zaměřuje na staré lidi a další ohroženější skupiny obyvatel.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy