Severozápad Anglie zasáhly povodně. Tisíce lidí jsou bez elektřiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2015 22:10
Povodně, které o víkendu způsobila bouře Desmond, stále v některých oblastech Británie narušují dopravu a další služby, především v severozápadním anglickém hrabství Cumbria. Premiér David Cameron při dnešní návštěvě tamního správního města Carlisle řekl, že protipovodňové systémy nestačily náporu rozbouřených vod. Slíbil také přehodnotit příslušná opatření a hned teď pomoci finančně. Jen v hrabství Cumbria povodně zasáhly asi 5200 domů, další tisíce obydlí byly dnes už třetí den bez elektřiny. Provoz asi 40 škol a několika nemocnic byl zastaven či omezen, vážně narušena zůstává silniční a železniční doprava. Postiženy prudkými lijáky byly také některé sousední oblasti Skotska.
Povodně v Británii, ilustrační foto
Povodně v Británii, ilustrační foto | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy