Boehner tlačí na Tea Party: Zpátky do řady, řekněte ano

Reuters Reuters, Václav Viták
28. 7. 2011 13:21
Dluh USA: Kongres má hlasovat o návrhu šéfa Sněmovny reprezentantů
Prezident Obama a předseda sněmovny John Boehner nenacházejí společnou řeč.
Prezident Obama a předseda sněmovny John Boehner nenacházejí společnou řeč. | Foto: Reuters

Washington - Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner tvrdě naléhá na své straníky, aby podpořili jeho plán na snížení deficitu rozpočtu a zvýšení stropu pro státní dluh.

Boehner potřebuje ve sněmovně získat 217 hlasů, aby jím navrhovaný zákon prošel. Republikáni mají v této komoře jasnou většinu, problémem však je, že mnoho z nich je proti jakémukoli zvýšení dluhového limitu.

Předseda sněmovny musel dokonce přeložit hlasování, plánované na středu, až na čtvrtek.

Dalším důvodem k jednodennímu odkladu byla nezávislá finanční analýza, která konstatovala, že Boehnerův plán povede k nižším než avizovaným úsporám ve výdajích federální vlády.

Deficit rozpočtu federální vlády přesáhl již 1,5 bilionu dolarů a státní dluh vyčerpá 2. srpna Kongresem povolený limit 14,3 bilionu dolarů.

Předseda sněmovny proto řekl, že svůj návrh dopracuje a ve čtvrtek kolem druhé hodiny SELČ o něm bude za zavřenými dveřmi jednat se svými spolustraníky.

Tentýž den by se o jeho návrhu mělo hlasovat ve sněmovně, konkrétní čas ale zatím není známý. Boehner republikánské nespokojence už drsně vyzval, aby nedělali problémy.

"Ať už jste zpátky v řadě," snažil se jim nařídit. Konzervativní hnutí Tea Party ale nabádá republikány ve sněmovně, aby odmítli jakýkoli kompromis, včetně Boehnerova návrhu.

Konec hospodářského impéria?

Bílý dům mezitím hledá cestu, jak se připravit na stále ostřeji se rýsující možnost, že se Kongres na navýšení dluhového stropu nedohodne.

Americký ministr financí Timothy Geithner sestavil tým, který pracuje na krizovém plánu pro tento případ. Ten má být zveřejněn v příštích několika dnech, zatím však o jeho podstatě není téměř nic známo.

Jednou z možností je odprodej federálního majetku nebo části zlatých rezerv. Pro budoucí vývoj je ale rozhodující, že prezident Barack Obama nehodlá Kongres nijak obcházet, pokud jde o zvýšení limitu pro státní dluh po 2. srpnu.

Dolar ztrácí svou přitažlivost (ilustrační foto).
Dolar ztrácí svou přitažlivost (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle některých právníků by šéf Bílého domu mohl strop zvýšit sám na základě 14. dodatku americké ústavy, který říká, že "státní dluh Spojených států nemůže být zpochybněn".

Bílý dům však tuto možnost vyloučil. "Ústava jasně stanovuje, že nikoli prezident, ale Kongres má pravomoc půjčovat si peníze a jen Kongres může zvýšit zákonem daný strop (pro státní dluh)," prohlásil v úterý jeho mluvčí Jay Carney.

Podle agentury Reuters vybere americké ministerstvo financí v srpnu 172 miliard dolarů na daních, za tentýž měsíc však potřebuje uhradit úroky a účty ve výši 306 miliard.

Ať vše dopadne jakkoli, experti se obávají, že tyto události jsou dokladem dlouhodobého úpadku americké ekonomické moci a dolaru jakožto světové rezervní měny.

"Spojené státy zažívají okamžik ,konce impéria' a podíl dolaru na globálních finančních rezervách bude pravděpodobně postupně klesat," řekl Reuters Jim Leaviss ze společnosti M&G Investments.

 

Právě se děje

Další zprávy