Republikáni se pohádali, USA jsou o to blíž bankrotu

Václav Viták
27. 7. 2011 13:10
Ve sporu o navýšení dluhového stropu USA už bojují všichni proti všem
John Boehner bojuje kvůli státnímu dluhu nejen s demokraty, ale i s vlastními radikálními straníky.
John Boehner bojuje kvůli státnímu dluhu nejen s demokraty, ale i s vlastními radikálními straníky. | Foto: Reuters

Washington - Seriál o neschopnosti amerických zákonodárců dohodnout se na kompromisu, který by umožnil zvýšení dluhového limitu pro americkou federální vládu, vstoupil do další etapy.

V noci z úterý na středu  utrpěl předseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner, nepříjemnou porážku, když musel odložit hlasování o svém plánu na zvýšení stropu pro státní dluh, protože se ukázalo, že s ním nesouhlasí řada kongresmanů z jeho vlastní strany.

Doposud dohodu znemožňovaly hlavně neshody mezi republikány a demokraty.

Stejně nepříjemná je pro Boehnera i skutečnost, že podle nezávislých analytiků z Kongresového úřadu pro rozpočet jeho plán uspoří v průběhu příštích deseti let jen 850 miliard dolarů, a nikoli avizovaných 1200.

Boehner proto návrh urychleně stáhl s tím, že ho dopracuje. Hlasování o něm přesunul ze středy na čtvrtek.

Republikáni z hnutí Tea Party však dali jasně najevo, že Boehnerův plán se jim nezdá, protože není dost radikální.

Předsedovi Sněmovny reprezentantů tak hrozí, že jím navrhovaný zákon nezíská dostatek hlasů, i když má jeho strana v této komoře Kongresu většinu.

I kdyby prošel, vetuji ho

Boehner v pondělí přišel s dvoufázovým plánem zvýšení stropu pro státní dluh. Ten činí 14, 3 bilionu dolarů a bude ho dosaženo 2. srpna. Po tomto datu nebude mít federální vláda na splácení úroků a vyplácení penzí a celé řady dalších položek.

Boehner proto navrhoval, aby byl v první fázi tento limit navýšen o zhruba 1 bilion dolarů, ovšem pod podmínkou, že v průběhu příštích deseti let federální vláda ušetří 1,2 bilionu dolarů.

Další navýšení dluhového stropu by pak následovalo někdy na začátku příštího roku. Za předpokladu, že by společná komise republikánů a demokratů navrhla další škrty ve výdajích, které by znamenaly nové úspory ve výši zhruba 1,8 miliardy dolarů.

Celkově měl Boehnerův plán uspořit v průběhu deseti let na federálních výdajích asi 3 miliardy dolarů.

Bílý dům ale poslal Kongresu stručné sdělení: pokud by Boehnerův návrh prošel a skončil na stole prezidenta Obamy, "doporučí mu jeho hlavní poradci, aby ho vetoval".

Rating AAA ohrožen. Za všech okolností

Předseda demokratické většiny v Senátu Harry Reid vyslal Boehnerovi ještě jasnější zprávu než radikální republikáni.

"Demokraté pro plán nebudou hlasovat. Pokud ho republikáni dokážou protlačit sněmovnou, bude okamžitě při svém podání do Senátu mrtvý," prohlásil.

Barack Obama má starosti, ale ustoupit také nehodlá.
Barack Obama má starosti, ale ustoupit také nehodlá. | Foto: Reuters

Reid současně řekl, že není schopen pochopit, proč republikáni nepodpořili jeho vlastní návrh, který počítá se škrty ve výdajích ve výši 2,7 bilionu dolarů, a to bez zvyšování daní, což je pro konzervativce zásadní záležitost.

Na rozdíl od Boehnera však počítal s jednorázovým navýšením stropu pro státní dluh o tutéž částku, která by stačila federální vládě na jeho obsluhu až do listopadu příštího roku, kdy se konají prezidentské volby.

To je ovšem jeden z hlavních důvodů, proč republikáni jeho plán odmítají.

Prezident Obama by si tím uvolnil ruce, zatímco republikáni si z politických důvodů přejí, aby se problém se státním dluhem před volbami znovu vrátil. Vidí v něm totiž svou nejsilnější zbraň.

Většina Američanů i zahraničních politiků přesto stále doufá, že Senát a sněmovna naleznou kompromis, který by jejich spor vyřešil.

Světové ratingové agentury ale upozorňují, že USA mohou i v takovém případě přijít o nejvyšší rating AAA, pokud by potenciální kompromis nepředstavoval skutečně rázné snížení jejich státního dluhu.

 

Právě se děje

Další zprávy