"Věk Ameriky" do pěti let skončí, naznačuje zpráva MMF

Karel Toman
26. 4. 2011 12:30
Parita kupní síly Číny překoná roku 2016 USA, v HDP bude ale Čína pořád menší
Foto: Reuters

Washington - Ekonomická dominance Spojených států skončí mnohem dříve, než se obecně očekává.

Podle nové zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF) to bude roku 2016. Tehdy totiž Čína po USA oficiálně převezme titul největší ekonomiky světa.

Ještě před deseti lety přitom byla ekonomika USA třikrát větší než čínská. "Věděli jsme, že to přijde. Tohle je ale poprvé, kdy tomu MMF přiřadil skutečné datum," připomněl Brett Arends z MarketWatch. "Většina lidí na to není připravena. Ani si neuvědomují, že je to tak blízko," dodal.

Čína vyhraje v BigMac Indexu

"Kdokoliv vyhraje prezidentské volby v roce 2012, bude mít tu pochybnou čest předsedat pádu Spojených států," komentovaly zprávu Daily Mail. List připomněl, že i na svém vrcholu dosahovalo kdysi druhé Japonsko poloviční výkonnosti USA a Sovětský svaz jen třetinové.

Samotný MMF ale upozorňuje, že jde do značné míry o věc metodiky měření.

Čistým srovnáním HDP za použití směnitelných kurzů by totiž tento vývoj odhadnout nešlo, protože Čína svou měnu uměle výrazně podhodnocuje. MMF proto ve své studii analyzoval něco jiného než tradiční tržní hodnotu HDP celé země. Fond místo toho hodnotil veličinu zvanou parita kupní síly, neboli částku, kterou lidé v ekonomikách vydělají a utratí. Známá je též jako BigMac Index.

"(Parita kupní síly) měří výkon ekonomik podle skutečného zboží a služeb, ne jen papírových peněz. Proto jde o široce používané měřítko ke srovnávání ekonomik, připomněl analytický server MarketWatch, podle kterého jej vedle MMF používá i OECD a spousta ekonomů jej bere za bernou minci.

Na globálním HDP klesnou USA nejvíc v historii

Podle tohoto měřítka se čínská ekonomika z dnešních 11,2 bilionu dolarů ročně rozroste roku 2016 na 19 bilionů dolarů. Americká naproti tomu z dnešních 15,5 bilionu dolarů tou dobou vzroste "jen" na 18,8 bilionů dolarů.

Za stejnou dobu přitom podíl ekonomiky USA na světovém výkonu poklesne na 17,7 procenta, což je podle MarketWatch nejnižší podíl v moderní historii.

Zpráva MMF přichází jen několik dní poté, co fond varoval USA, že se vydávají podobnou cestou jako zadlužené Řecko, a co ratingová společnost Standard&Poor's změnila výhled amerického dluhu na negativní.

Federální dluh totiž dosáhl úrovní, jaké měl za druhé světové války a závazky zdravotně-sociálních programů jako Medicare a Medicaid představují pětinásobek tamního HDP.

Samotný MMF však ve své čerstvé studii World Economic Outlook připomíná, že podle klasického měření HDP je americká ekonomika stále o 130 procent větší než čínská, a větší bude i roku 2016, i když už "jen" o 70 procent.

Jako supervelmoc USA ještě nekončí

CNN také připomíná, že i v jiných měřítcích, jako je příjem na hlavu jako podíl na HDP, zůstanou Spojené ještě několik dekád daleko před Čínou.

Podle The Telegraph je proto předčasné Ameriku odepisovat jako supervelmoc, protože jde o národ, který má velkou schopnost se po obdobích poklesu znovu vzchopit.

Podle listu zůstává majákem naděje a "zářícím městem na kopci" postaveném na myšlenkách volnosti a svobody, jak to Američanům připomněl prezident Reagan, když opouštěl svůj úřad.

Kromě toho se také řada ekonomů shoduje, že Čínský růst je umělý a tamní bublina po roce 2013 s velkou ránou splaskne .

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy