Podle prvního hodnocení amerických médií měl Michael Bloomberg chvílemi velké potíže, aby ataky ustál a ubránil své vlastní pozice. Byla to jeho premiérová účast v dosavadních devíti televizních debatách demokratů.
Od prvního okamžiku se Bloomberg stal terčem soustředěných útoků ostatních pěti kandidátů na scéně. A přímá konfrontace s ostatními soupeři dala celému souboji rázem novou dynamiku.
Pokud předešlé televizní demokratické debaty už byly občas nudné, o té poslední v Las Vegas to rozhodně neplatilo. Ostré přestřelky jiskřily mezi všemi kandidáty, ale zdaleka nejvíce útoků opakovaně směřovalo právě na Bloomberga. Někteří jeho demokratičtí soupeři v podstatě řekli, že Bloomberg by nebyl o nic lepší, než je současný prezident Donald Trump.
"Když se podíváte na Donalda Trumpa, tak nemyslím, že si řeknete - potřebujeme v Bílém domě někoho bohatšího," prohlásila senátorka Amy Klobucharová.
Následně Bloomberga ještě napadla, že se "skrývá za svými televizními reklamami". Klobucharová tím upozornila na obrovské peníze, které Bloomberg investuje do reklamy v médiích.
Od konce listopadu, kdy oznámil kandidaturu, dal Bloomberg na svoji kampaň přes 350 milionů dolarů, což je zhruba třikrát více, než utratili dohromady všichni ostatní kandidáti.
Senátorka Elizabeth Warrenová citovala některé dřívější Bloombergovy urážlivé výroky o ženách. A v příměru Bloomberga k Trumpovi řekla, že pro demokraty "by bylo obrovsky riskantní, kdybychom prostě jen nahradili jednoho arogantního miliardáře jiným".
"Postavme někoho, kdo je skutečně demokrat," rýpl si pak do Bloomberga, který se dříve jako starosta New Yorku hlásil k republikánům, další z kandidátů Pete Buttigieg.
Koncentrovaný atak ze strany ostatních demokratů na Bloomberga je ovšem jasným důkazem, že jeho kandidaturu berou vážně, že už ho považují za ohrožení pro své vlastní vyhlídky.
Sázka na jednu kartu
Bloomberg vynechal první čtyři přímé volební souboje, neúčastnil se primárek v Iowě, v New Hampshire a nebude ani příští sobotu v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně.
Do volebního klání se zapojí v takzvané superúterý, kdy se 3. března bude hlasovat najednou v celkem 15 státech USA. Podle amerických politologů a komentátorů je to "riskantní sázka na jednu kartu".
Od oznámení své kandidatury ovšem Bloomberg postupně stoupá v průzkumech, v posledním šetření pro Wall Street Journal, které bylo zveřejněno v úterý, je se 14 procenty třetí za vedoucím senátorem Berniem Sandersem (27 procent) a druhým Joem Bidenem, který má nyní 15procentní podporu.
Po celý loňský rok, kdy demokraté už vedli kampaň, přitom bylo pořadí na prvních dvou místech opačné. Bývalý americký prezident Biden pohodlně vedl před senátorem z Vermontu Sandersem.
Bidenův sestup je pak jedním z důvodů vzestupu Michaela Bloomberga. Bývalý viceprezident, který měl být hlavní jistotou středových demokratů, v prvních dvou volebních státech - Iowě a New Hampshire - selhal a skončil čtvrtý a pátý.
Navíc s velkým odstupem za Berniem Sandersem, který mezi kandidáty zastupuje levicově-liberální část demokratických voličů a který primárkami naopak prochází úspěšně. V Iowě byl těsně druhý, v New Hamsphire vyhrál a v tuto chvíli je favoritem celého demokratického pole.
Středoví demokraté začali za Bidena hledat náhradu a vedle Peta Buttigiege a Amy Klobucharové je to - přinejmenším podle průzkumů - právě Bloomberg, kdo by mohl z úpadku Bidenových šancí nejvíce vytěžit.
Kapitalismus, socialismus nebo komunismus?
Středeční noční debata ale jasně ukázala, že ostatní kandidáti se teď budou snažit Bloomberga před demokratickými voliči zpochybnit. A vzhledem k jeho dlouholeté profesní i politické kariéře a společenské angažovanosti mají dost cílů, kam útočit.
Když byl Bloomberg starostou New Yorku, praktikovala tamní policie metodu zvanou "stop and frisk", kdy mohla bez udání konkrétního důvodu kontrolovat lidi na ulici. Podle statistik to výběrově dopadalo na černochy.
Bloomberg se za to už v průběhu své současné kampaně několikrát omluvil. Noční televizní debata ovšem ukázala, že právě tohle bude jedno z míst, kde se ho budou ostatní kandidáti snažit zasáhnout.
Vedle toho ovšem televizní debata naznačila, že demokratičtí voliči před sebou mají skutečně zásadní volbu, kterým směrem by se americká společnost a politika měly v budoucnu ubírat.
S přímou účastí Bloomberga je totiž kontrast mezi levicově-liberálním programem Bernieho Sanderse a na druhé straně středovou demokratickou agendou ještě ostřejší než kdy předtím.
Mini Mike Bloomberg’s debate performance tonight was perhaps the worst in the history of debates, and there have been some really bad ones. He was stumbling, bumbling and grossly incompetent. If this doesn’t knock him out of the race, nothing will. Not so easy to do what I did!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 20, 2020
Sanders kromě jiného navrhuje, aby velké firmy povinně rozdělily část svých akcií - nejméně pětinu - mezi své zaměstnance. Podle Bloomberga jde o návrh jako z "komunismu" a Sanders tím prý "jen hraje do karet Trumpovi".
"Když to poslouchám, tak si neumím pro Donalda Trumpa představit jednodušší způsob, aby byl znovu zvolen. Je to směšné, nemůžeme zahodit kapitalismus," kritizoval Bloomberg politické návrhy Bernieho Sanderse.
Ten označil poznámku o komunismu za "ránu pod pás" a vysvětlil, že on se považuje za socialistu.
Pro Bloomberga to byla první přímá televizní debata po více než deseti letech, naposledy se v obdobném duelu ocitl v roce 2009. Z nočního vyjádření jeho kampaně je zřejmé, že ani sám Bloomberg nebyl se svým vystoupením spokojen.
"Trvalo mu 45 minut, než do své první debaty po 10 letech plně naskočil. Dnes večer to pro něho bylo jen zahřívací kolo," uvedl v prohlášení pro média Kevin Sheekey, šéf Bloombergovy kampaně.
Jinými slovy jde o přiznání, že zvláště úvod debaty se Bloombergovi nepovedl. Což ve vzkazu na Twitteru využil k útoku na Bloomberga i Donald Trump. Podle Trumpa předvedl "Mini Mike historicky možná vůbec nejhorší debatní vystoupení".