Biden dál klesá mezi demokraty v USA, první je revolucionář Sanders. A Trump se baví

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 2. 2020 10:30
Demokratický socialista Bernie Sanders, který Americe slibuje politickou revoluci, je nyní lídrem mezi demokratickými uchazeči o kandidaturu na prezidenta USA. Donald Trump je mezitím v klidu, na Twitteru vysílá ironické komentáře.
Bernie Sanders během projevu po primárkách v New Hampshire.
Bernie Sanders během projevu po primárkách v New Hampshire. | Foto: Reuters

Demokratické primárky v New Hampshire potvrdily, že senátor Bernie Sanders je jasným favoritem americké demokratické levice. Sanders vyhrál s těsným náskokem před Petem Buttigiegem, který naopak představuje volbu demokratického středu.

Společně s výsledky ze státu Iowa, kde před týdnem naopak Sanders skončil těsně za Buttigiegem, se v demokratických primárkách zřejmě vyřešila otázka, kdo bude nejsilnějším kandidátem levicově-liberálního křídla strany. Senátorka Elizabeth Warrenová, která se dlouho zdála být Sandersovi přinejmenším vyrovnanou konkurencí, tuto pozici nepotvrdila. V Iowě skončila třetí a v New Hampshire s velký odstupem až čtvrtá.

"Toto vítězství je začátkem konce Donalda Trumpa," oslavoval Sanders se svými příznivci. A na Twitter napsal: "To, co jsme společně dokázali, není nic menšího než začátek politické revoluce."

Do dalších volebních soubojů jde osmasedmdesátiletý Sanders navíc nejen jako jasný favorit levice, ale také jako vedoucí kandidát celého demokratického pole.

O čtyřicet let mladší Pete Buttigieg, starosta města South Bend v Indianě, je sice se svým dosavadním prvním a druhým místem největším překvapením a se Sandersem vede vyrovnaný závod. Jenže na rozdíl od něho nemá mezi voliči středu tak dominantní pozici, jako si Sanders vydobyl na levici.

Buttigieg v New Hampshire pogratuloval Sandersovi k vítězství, ale připojil k tomu šťouchanec, když upozornil na jeho věk. "Obdivoval jsem senátora Sanderse, když jsem byl na střední škole. A mám k němu respekt i dnes," prohlásil.

Pád Joea Bidena

Výsledky v New Hampshire, kde se na třetí místo za Buttigiega vyšvihla středová senátorka z Minnesoty Amy Klobucharová, ovšem napovídají, že středoví voliči svého jasného favorita teprve hledají.

"Ahoj Ameriko, já jsem Amy Klobucharová a porazím Donalda Trumpa," jásala senátorka nad svým výsledkem. Její velký vzestup ovšem přímo souvisí s pokračujícím pádem Joea Bidena.

Bývalý americký viceprezident byl po celou kampaň tím, kdo měl podle průzkumů sklízet hlasy středových voličů. A v celonárodních průzkumech byl i jasnou jedničkou na zisk demokratické nominace.

První ostré volební testy ale tyto papírové předpoklady zcela rozbily. Po čtvrtém místě v Iowě skončil Biden v New Hampshire až pátý. Nečekal ani na sečtení hlasů a odjel do Jižní Karolíny, kde se primárky konají za dva týdny.

"Nic nekončí, právě začínáme," prohlásil pak Biden na tamním mítinku. Biden se spoléhá na podporu černochů, kteří tvoří 60 procent voličů demokratických primárek v Jižní Karolíně. Zatímco státy Iowa i New Hampshire jsou z 90 procent "bílé".

Mnozí komentátoři ale pochybují, zda se sedmasedmdesátiletý Biden ještě může do závodu vrátit. Dosavadní volební souboje totiž zpochybnily jeho zásadní argument, že právě on má ze všech kandidátů největší šanci porazit Donalda Trumpa.

Ukázaly to výsledky primárek v Iowě i New Hampshie. A v celonárodních průzkumech Bidena v posledním týdnu přeskočil Sanders.

Bloomberg jako možný favorit

Po Jižní Karolíně dojde na takzvané superúterý, kdy se bude 3. března hlasovat najednou v patnácti státech USA. Tehdy navíc do demokratických primárek poprvé přímo promluví Michael Bloomberg.

Miliardář Bloomberg oznámil svoji kandidaturu na prezidenta na poslední chvíli loni v listopadu - právě v reakci na klesající preference Joea Bidena. Bývalý starosta New Yorku si svoji kampaň financuje sám. Už utratil přes 300 milionů dolarů (v přepočtu 6,9 miliardy korun), což je podle amerického listu Wall Street Journal třikrát více než za srovnatelné období utratili ostatní demokratičtí kandidáti dohromady.

Bloomberg postupně stoupá v průzkumech, aktuálně je už na třetím místě za Sandersem a Bidenem. Až superúterý ale ukáže jeho skutečnou sílu. Může se rázem stát demokratickým favoritem, nebo naopak pohoří.

Zatímco pro Bloomberga to bude "hop, nebo trop", republikánskými primárkami, které jsou letos spíše jen formální povinností, mezitím neohroženě postupuje Donald Trump. V New Hampshire získal 86 procent hlasů, druhý je Bill Weld s osmi procenty.

Trump se tak může soustředit na ironické komentování demokratického souboje a na zdůrazňování svých vlastních sil. Což udělal i po New Hampshire, kdy na Twitteru upozornil, že v tomto americkém státě pro něj hlasovalo nejvíce voličů, co tam kdy získal prezidentský kandidát obhajující úřad.

Video ke kampani Joea Bidena namířené proti Petu Buttigiegovi:

Video ke kampani Joea Bidena namířené proti Petu Buttigiegovi. | Video: Youtube.com / Joe Biden
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
Další zprávy