Trump je nepřítel číslo 1. Volby se ale blíží, demokraté se začali bít i navzájem

Daniel Anýž Daniel Anýž
11. 2. 2020 10:59
Američtí demokraté tvrdí, že jejich společným a jediným nepřítelem je prezident Donald Trump. V souboji o to, kdo bude Trumpovým soupeřem do listopadových voleb, teď ale demokraté útočí jeden na druhého.
Pete Buttigieg a Joe Biden při jedné z prezidentských debat v roce 2019.
Pete Buttigieg a Joe Biden při jedné z prezidentských debat v roce 2019. | Foto: Reuters

Před úterními demokratickými primárkami ve státě New Hampshire vzplanuly vášně mezi Petem Buttigiegem, který před týdnem zvítězil v prvním volebním testu v Iowě, a Joem Bidenem, který tam skončil až čtvrtý.

Bývalý americký viceprezident, sedmasedmdesátiletý Biden, měl být jasnou volbou pro ty demokratické voliče, kteří preferují středovou politickou agendu před radikálnějším levicovým programem. Zároveň Biden stavěl na tom, že se svou zkušeností z nejvyšší politiky by měl největší šanci porazit Donalda Trumpa.

Výsledky z Iowy ovšem naznačují, že z pohledu voličů je Buttigieg přinejmenším stejně silným středovým kandidátem a že Biden byl předtím v průzkumech patrně nadhodnocen.

V Iowě skončil až čtvrtý. Vedle vítězného Buttigiega ho porazili i senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, představitelé levicového křídla.

Obamův dlouhý stín

"Nevěřím, že naše strana riskuje, když mě bude nominovat. Naopak věřím, že riskujeme, pokud nominujeme někoho, kdo nikdy nezastával vyšší úřad, než je starosta South Bendu v Indianě," mobilizoval Biden o víkendu v New Hampshire své voliče proti Buttigiegovi.

Podle Bidena je tento osmatřicetiletý starosta středně velkého města, které má 100 tisíc obyvatel, nezkušený a na úřad prezidenta USA nepřipravený. Bidenův tým na internetu zveřejnil nový spot, který staví až do ironického kontrastu "dekorativní" agendu, jíž se zabývá Buttigieg v roli starosty, s úkoly Bidena coby viceprezidenta.

Video ke kampani Joea Bidena namířené proti Petu Buttigiegovi. | Video: Youtube.com / Joe Biden

"Volíme prezidenta. Na tom, co jsme dokázali, záleží," říká reklamní spot. A když jeden z voličů Bidenovi namítl, že v primárkách v roce 2008 Hillary Clintonová poukazovala na nezkušenost svého soupeře Baracka Obamy, odpálkoval to Biden: "Ale jděte, člověče, tenhle chlapík (Buttigieg) není Obama."

Buttigieg, který je v průzkumech před úterními primárkami v New Hampshire druhý za Sandersem, bývalému viceprezidentovi odpověděl: "Ne, samozřejmě, že nejsem Obama. Ale Biden také ne."

A Bidenovu výhradu, že není na úřad prezidenta vůbec připraven, Buttigieg odráží: "Někdo se ptá: 'Proč má starosta kandidovat na prezidenta? Vždyť nemá za sebou desítky let zkušeností z establishmentu.' Ale o to přesně jde, potřebujeme do Washingtonu dostat svěží hlasy."

Podle posledních průzkumů Bidenovi hrozí, že by mohl v New Hampshire skončit až na pátém místě, ještě za senátorkami Elizabeth Warrenovou a Amy Klobucharovou.

Nechci jmenovat, ale pozor na Bloomberga

Mnohá kritika - a to hned od více demokratických kandidátů - ovšem směřuje proti muži, který do ostrého volebního souboje zatím vůbec nevstoupil. Evidentně ale může demokratickými primárkami výrazně zamíchat.

"Máme tady bývalého starostu New Yorku. Nebudu jmenovat, ale podle mě by si nikdo neměl kupovat volby," zaútočil o víkendu Bernie Sanders na Michaela Bloomberga.

Od chvíle, kdy sedmasedmdesátiletý miliardář Bloomberg loni v listopadu jako poslední z demokratů oznámil kandidaturu, utratil za kampaň už bezmála 300 milionů dolarů (v přepočtu 6,9 miliardy korun). Podle amerického deníku Wall Street Journal je to skoro třikrát více, než co za srovnatelné období utratili všichni ostatní kandidáti dohromady.

Bloomberg přitom vynechává demokratické volební souboje v prvních čtyřech státech, po Iowě a New Hampshire nebude ani v Nevadě a Jižní Karolíně, a prakticky vše sází na jednu kartu. Na takzvané superúterý, kdy se bude najednou hlasovat v celkem patnácti státech USA.

Podle výsledků v jednotlivých státech kandidáti získávají delegáty, jejichž součet pak rozhodne o vítězi celých primárek. A zatímco v prvních čtyřech státech budou takto rozdělena jen 4 procenta všech delegátů, po superúterý to už bude 40 procent. Pokud by Bloomberg během superúterý výrazně uspěl, mohl by se rázem dostat mezi favority, nebo dokonce na čelo celého demokratického souboje.

Zatímco Sanders a ostatní kandidáti aktuálně dělají kampaň jen tam, kde se konají nejbližší primárky, tedy v New Hampshire a před tím v Iowě, Bloomberg je už aktivní v klíčových státech, kde se bude volit během superúterý. Minulý týden byl například v Kalifornii, Michiganu a ve Virginii.

"Mini Mike" dělá starosti i Trumpovi

Někteří američtí komentátoři jsou skeptičtí. Upozorňují, že další bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani v roce 2008 zkusil obdobnou taktiku v republikánských primárkách, když přeskočil první státy. Pak ale zcela pohořel na Floridě, na kterou vše vsadil, a skončil.

Podle řady jiných analytiků má ovšem Bloomberg mnohem silnější pozici. Bloomberg, který byl dříve republikán, vychází z toho, že kandidatura Joea Bidena ztroskotá a on se voličům nabídne jako nejsilnější zástupce demokratického středu.

Dosavadní průběh demokratického souboje mu dává za pravdu v tom, že Biden je zatím mnohem slabší, než se předpokládalo. "Chaos a rozpaky voleb v Iowě zvýraznily, jak je důležité, že nominujeme toho správného člověka - a věříme, že tím člověkem je Mike Bloomberg," zněl e-mail, který minulý týden rozeslal Bloombergův štáb.

Bloomberg ihned po Iowě oznámil, že zdvojnásobuje rozpočet své kampaně na předvolební spoty v televizi a na internetu a že výrazně personálně posiluje celý tým. Ani v tom, v kolika státech najednou mohou pracovat jeho placené štáby, mu nemohou ostatní kandidáti konkurovat.

Minulé úterý, záměrně v den, kdy Donald Trump vystoupil v Kongresu se zprávou o stavu unie, zveřejnil Bloomberg nový předvolební klip. Trumpa v něm označuje jako "rozezleného, nekontrolovaného prezidenta" v Bílém domě, který se topí "ve lžích, chaosu a korupci".

Trump na oplátku Bloomberga posměšně nazývá "mini Mike". Ale už jen to, že mu věnuje poměrně dost pozornosti, podle komentátorů ukazuje, že i Trump bere jeho kandidaturu vážně.

V celonárodních průzkumech je Bloomberg s 13 procenty preferencí mezi demokraty na čtvrtém místě, za Bidenem, Sandersem a Warrenovou. Buttigieg je s 8 procenty až za ním.

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy