Asad nabízí povstalcům šanci na amnestii, pokud složí zbraně. Čtyři novináři jsou podle Rusů zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2016 19:25
Syrský prezident poskytl rozhovor německé televizi ARD. V něm sdělil, že povstalcům, kteří složí zbraně, nabídne amnestii, aby se mohli vrátit k normálním životům. Nepadlo však ani slovo o tom, že by odešel z prezidentské funkce, jak stále požaduje umírněná opozice. Evropa by podle něj neměla bojovat proti němu, ale proti terorismu. Pak by stačilo, kdyby země EU poskytly Syřanům pomoc, aby mohli zůstat ve své zemi a nemuseli hledat azyl na Západě.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad nabízí ozbrojené opozici amnestii. Výměnou za to, že složí zbraně. Její bojovníci by tak měli možnost se vrátit k "normálnímu životu", řekl v rozhovoru pro německou televizi ARD.

Ruské ministerstvo obrany mezitím v úterý informovalo, že čtyři novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska utrpěli zranění při dělostřelecké palbě na syrsko-turecké hranici. Podle syrské státní agentury byla střelba vypálena z turecké strany hranice.

Zastavení bojových akcí v rámci příměří, které začalo platit od soboty, ale které se nevztahuje na islámské radikály, označil Asad za "záblesk naděje".

"Sehrajeme svou roli, aby celá ta věc fungovala," citovala ARD jeho slova z 25minutového rozhovoru, ve kterém podle všeho nepadlo slovo o jeho možném odchodu z prezidentské funkce, jak stále požaduje umírněná opozice.

Asad prohlásil, že Sýrie v současnosti není "zcela svébytná", což je důvod, proč potřebuje vojenskou pomoc Ruska, Íránu a libanonského hnutí Hizballáh. "Nepřišli bránit nás, ale sebe," podotkl.

Syrský prezident kladně zhodnotil, že Německo ochotně doposud přijímalo uprchlíky ze Sýrie. Dodal nicméně, že by bylo chytřejší a méně nákladné, kdyby byla Syřanům poskytnuta pomoc, aby mohli dál žít ve vlastní zemi.

To by se podle něho ale západní země musely rozhodnout "bojovat proti terorismu, a ne proti jeho zemi".

Syrská státní média citovala Asada, že v rozhovoru pro ARD také řekl, že se syrská armáda zdržela reakcí na údajné případy porušení příměří ze strany povstalců, a to proto, aby dala šanci dohodě o příměří.

"Teroristé porušili dohodu od prvního dne," tvrdil Asad.

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ministerstvo obrany informovala o zranění čtyř zahraničních novinářů, kteří se nacházeli na syrsko-turecké hranici. Novináře zasáhl dělostřelecký útok, který trval šest minut. Ihned jim byla poskytnuta pomoc a jejich zdravotní stav je uspokojivý, sdělilo ministerstvo. Podle syrské státní tiskové agentury byli novináři na prohlídce oblasti, která byla nedávno dobyta z rukou rebelů. V době incidentu bylo v oblasti přítomno 33 zahraničních reportérů.

Dohoda o příměří mezi syrskou vládou a opozicí je první po pěti letech od vypuknutí konfliktu, který si vyžádal už 270 000 mrtvých a miliony uprchlíků. S klidem zbraní souhlasil jak Asad, tak stovky ozbrojených skupin a kurdští bojovníci. Příměří se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a fronta An-Nusrá.

Kromě přípravy půdy pro další mírová jednání má příměří především humanitární cíl - zajistit dodávky potravin, léků a dalšího potřebného materiálu pro desetitisíce civilistů uvízlých v bojových zónách, respektive v obklíčených městech.

 

Právě se děje

Další zprávy