Nejlepší šance na mír. Příměří v Sýrii přežilo víkend, OSN plánuje pomoc pro miliony lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2016 13:02
Příměří mezi armádou prezidenta Bašára Asada a syrskými povstalci stále platí, a to i přes několik případů porušování. Organizace spojených národů tak má v plánu v příštích pěti dnech rozdat humanitární pomoc asi 150 tisícům Syřanů, kteří žijí uvězněni v obklíčených oblastech. Do konce března by mohlo pomoc obdržet asi 1,7 milionu Syřanů. Příměří se nevztahuje na boj s radikálními hnutími, jako jsou teroristické organizace Islámský stát či fronta An-Nusra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

DamašekOSN má v plánu v příštích pěti dnech rozdat humanitární pomoc asi 150 tisícům Syřanů, kteří žijí uvězněni v obklíčených oblastech.

Organizace tak chce využít částečný klid zbraní, který v Sýrii platí od minulé soboty. Bojující strany si sice stěžují na jeho porušování, celkově se ale zdá, že dohoda platí.

Situaci za "mnohem lepší" označil i představitel jedné z významných syrských opozičních skupin. "Tu a tam se setkáváme s jeho porušováním, ale obecně je to mnohem lepší než dříve," uvedl jeden z vůdců Syrské opoziční vyjednávací komise (HNS) Rijád Hidžáb. Jeho kolega Asad Zúbí ale tak optimistický není. Podle něj porušování dohody může vést k "úplné anulaci" příměří, uvedla agentura Reuters.

OSN nicméně v tuto chvíli zůstává optimistická, podle pondělního vyjádření generálního tajemníka Pan Ki-muna se příměří i přes incidenty dodržuje. "Je to nejlepší šance na trvalý mír a stabilitu, jakou Syřané měli za posledních pět let," uvedl v neděli koordinátor pomoci OSN v Damašku Yacoub El Hillo. Zároveň však varoval, že pouhé příměří není dostačující. "Bez smysluplného politického procesu a politického řešení nebude klid zbraní ani přístup humanitární pomoci pro ukončení krize v Sýrii stačit," uvedl.

Pomoc poputuje do těžko přístupných oblastí

OSN by do konce března chtěla dopravit pomoc k asi 1,7 milionu lidí žijících v těžko dostupných oblastech.

Ještě během pondělí by přitom pomoc mohla ideálně dorazit do města Muadamíja, ve středu pak do dalších tří obcí - Zabadání, Fúa, Kafrajá a Madája. V pátek se snad dočkají obyvatelé města Kafr Batná.

OSN odhaduje, že v obléhaných zónách žije téměř 500 000 lidí z celkem 4,6 milionu, jimž je obtížné dodat pomoc. Světová organizace však doufá, že klid zbraní, který začal platit v noci z pátku na sobotu, uvolní 15 blokád.

Na největší obléhání zhruba 200 000 lidí ve městě Dajr az-Zaur se klid zbraní nevztahuje, protože z dohody o příměří byl vyloučen takzvaný Islámský stát. OSN se tam minulý týden pokusila shodit humanitární pomoc z letounů, ale kvůli silnému větru téměř veškerá 21tunová dodávka potravin minula cíl, ztratila se nebo byla zničena poté, co se neotevřely padáky.

"V první řadě se budeme snažit dodávat potraviny po zemi, protože je to nejúčinnější způsob. Je to způsob, jak můžeme dodat největší množství jídla. Existují ale některé oblasti země, kde se nemůžeme dostat přes bojovou linii," sdělil serveru BBC mluvčí Světového potravinového programu OSN Greg Barrow.

Porušování příměří

Bojující strany o víkendu informovaly o řadě případů, kdy došlo k porušení dohody o příměří. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr v neděli z porušování obvinil ruská a syrská letadla. Syrská opozice podle agentury AFP tvrdí, že Damašek a jeho spojenci jen v sobotu porušili příměří v 15 případech.

Hlášeny byly nálety na několik měst v provincii Aleppo, není ale zatím jasné, čí stroje je dnes ráno provedly. Syrští povstalci tvrdí, že stroje byly ruské.

Ruské koordinační centrum v Sýrii v neděli odpoledne uvedlo, že příměří je převážně dodržováno. V předchozích 24 hodinách přitom zaznamenalo devět případů porušení příměří.

Klid zbraní platí jen mezi syrskou armádou a syrskými povstalci, nevztahuje se ale na radikální hnutí Islámský stát a frontu An-Nusra a jimi ovládané oblasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy