Austrálie bez vody. Čas pít recyklovanou

lem, BBC, ČTK
29. 1. 2007 13:41
Canberra - Obyvatelé státu Queensland budou brzy pít vodu obsahující recyklované splašky. Tamní úřady k tomu přiměla sucha. Uvnitř: GRAFIKA

Původně plánované březnové referendum o tomto kroku bylo zrušeno, když premiér Peter Beattie oznámil, že jeho stát již nyní nemá na vybranou.

Vody není dostatek - PROJDĚTE SI - grafiku o nedostatku vody na světě.

Beattie rovněž upozornil na to, že se ke Queenslandu budou muset zřejmě zanedlouho přidat i další australské státy.

Voda: australský problém číslo 1

Předseda australské vlády John Howard minulý týden vyhlásil zásobování vodou za největší problém, kterému Canberra nyní čelí, a informoval o uvolnění sedmi miliard amerických dolarů na jeho řešení.

Foto: Aktuálně.cz, Mezinárodní institut pro hospodaření s vodou

"Neprší u nás dostatečně, takže nemáme na vybranou," řekl Beattie o situaci v Queenslandu, který má třetí nejpočetnější populaci v Austrálii. "Jde o nepříjemné rozhodnutí, ale buď budete pít vodu, nebo zemřete. Je to tekuté zlato, otázka života a smrti," podotkl.

Queenslandské vodohospodářské úřady předpověděly, že ve státě by mohla začít docházet pitná voda během dvou let. Přítok vody do queenslandských přehrad byl prý loni v prosinci o 80 procent nižší než v prosinci 2004, což byl doposud nejhorší rok.

Recyklovaná voda není novinkou

Podle Beattieho by opatření mělo vejít v platnost v jihovýchodní části Queenslandu od příštího roku.

Recyklovaná voda se již užívá v jiných zemích jako například v USA, Británii, Izraeli či v Singapuru, v Austrálii však nemá její užívání velkou podporu.

Premiér státu Jižní Austrálie Mike Rann a ministerský předseda nejlidnatějšího australského státu Nový Jižní Wales Morris Iemma vyloučili, že by recyklované splašky dali do užívání k čemukoli jinému než k zavlažování.

Pro velká australská města včetně metropole Nového Jižního Walesu Sydney není recyklovaná voda nevyhnutelná, prohlásil Iemma. Rann připomněl, že Jižní Austrálie, která je nejsušším australským státem, již recyklovanou vodu používá v zemědělství, k pití ji ale údajně svým občanům nutit nebude.

Podobný názor má i ministr vodohospodářství státu Viktorie, podle něhož je lepší užívat recyklovanou vodu v průmyslu, a uvolnit tak více pitné vody pro potřeby občanů.

Premiér: Jsem zastánce recyklace

Premiér Howard naopak stojí za Beattiem. "Zasazoval jsem se o recyklaci vody již dlouho. Jsem velkým přívržencem recyklace," uvedl v rozhovoru pro sydneyské rádio.

Také nový australský ministr životního prostředí a vodních zdrojů Malcolm Turnbull vyzval jednotlivé státy australského svazu k větší přístupnosti novým myšlenkám.

"Nevylučujte odsolování, protože je drahé, recyklaci, protože to zní odporně, či stavění přehrad," řekl Turnbull. "Vyložme vše na stůl, zvažme hospodářské, ekologické a finanční investice, a pak se rozhodněme," dodal.

Foto: Martina Běhounková

 

Právě se děje

Další zprávy