Miliarda lidí na světě žízní

Roman Staněk
10. 3. 2006 0:00
Nairobi - Více než miliarda obyvatel naší planety nemá přístup k bezpečným zdrojům pitné vody. Problémy trpí nejvíce subsaharská Afrika.

Příčiny je možné hledat v kombinaci omezených zdrojů, změn životního prostředí či špatného hospodaření, cituje ze zprávy OSN agentura AP.

V Africe je vody dost

"V Africe je dostatek vody pro každého, avšak nakládaní s vodními zdroji je tam velmi špatné," prohlásil v Nairobi Nick Nuttall, mluvčí Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Infobox

Keňa - voda

DALŠÍ ČLÁNKY O VODĚ:

Africká jezera se drasticky zmenšují

Uganda: Kde vodní elektrárny i škodí

Geotermální energie: drahá pomoc Keni 

"Voda je mocná a ti, kteří kontrolují tok vody v čase a prostoru, mohou využívat její síly mnoha způsoby. Často se říká, že čistá voda směřuje k bohatým a ta špinavá k chudým," řekl.

V subsaharské Africe se sice přístup k pitné vodě zvýšil ze 49 na 58 procent mezi léty 1990 a 2002, to je ovšem ještě hodně vzdáleno 75 procentům, které si dal za cíl program Rozvojové cíle tisíciletí (MDG).

Report například uvádí, že Alžírsko využívá 42 procent svých vodních zdrojů, zatímco Demokratická republika Kongo, která má vody dvakrát více, pouze 0,03 procent.

Využívání vodních elektráren

Zatímco Evropa využívá k výrobě elektrické energie 75 procent svého vodního potenciálu, v Africe, kde nemá přístup k elektrické energii 60 procent obyvatel, se využívá pouze 7 procent, uvádí dále zpráva.

V Etiopii může být vyrobeno zhruba 30 000 megawattů elektrické energie ve vodních elektrárnách, ale v současné době se vyrábí pouze 670 MW.

Mapa ukazuje země, které mají dostatečné zásoby vody (modré), a ty, které trpí nedostatkem (žluté)
Mapa ukazuje země, které mají dostatečné zásoby vody (modré), a ty, které trpí nedostatkem (žluté) | Foto: Tomáš Daněk

Špatné životní prostředí zhoršuje HDP

Chudé země podle materiálu ztrácejí až 8 procent svého hrubého domácího produktu kvůli zhoršování životního prostředí.

Přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí - z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách, píše se také ve zprávě.

Zprávu vypracovalo 24 agentur Spojených národů. Podle nich jde o jednu z nejzevrubnějších prací o zásobách sladkovodních zdrojů na planetě, jaké kdy byly vypracovány.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy