reklama
 
 

Schyluje se k novým válkám. O vodu

27. 8. 2006 11:00
Stockholm - Zatímco kvůli ropě se vedly války ve století dvacátém, v tom současném se surovinou číslo jedna stane voda.

Stanou se řeky, přehrady a vodní elektrárny terčem útoků a místem bojů, nebo naopak přivedou znesvářené strany k jednacím stolům a přispějí k trvalému míru?

Podle informací americké CIA i britského ministerstva obrany se s rostoucím nedostatkem vody v neklidných regionech, jako je Blízký východ, subsaharská Afrika nebo Střední Asie, zvětšuje spíše možnost ozbrojených konfliktů mezi tamními sousedícími státy.

Bombardování jižního Libanonu a okolí řeky Litání izraelskými letadly v nedávných dnech znamenalo nebezpečí pro mnoho Libanonců. O desetitisících farmářů, kteří jsou na zásobách vody z této oblasti závislí, se však nemluvilo. Úrodné libanonské údolí Bikáa přitom vodu přivádí jen díky zdejším moderním umělým kanálům.

Infobox

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

 • Miliarda lidí na světě žízní
 • Svět jedná o vodě, lidé protestují
 • Právo na vodu míří mezi lidská práva
 • Kolik má Země vody? Na padesát let

Na Srí Lance se uzavření vodního kanálu ozbrojenými Tamilskými Tygry stalo důvodem vládní ofenzívy. Během střetů zde zemřelo kromě rebelů a vládních vojáků také sedmnáct humanitárních pracovníků.

Spolu s lidmi přibývá problémů

Podle expertů se hrozba vodních válek zvyšuje spolu s rostoucím počtem obyvatel na Zemi a urbanizací. Viditelné problémy právě s těmito faktory má již nyní miliardová Čína a na krk jí dýchající Indie.

V důsledku dlouhotrvajících veder, extenzivního využití vody a nezadržitelného rozvoje zde vysychají vodní zdroje a klesá hladina vody podzemní. A nejvíce je tím postiženo zemědělství.

Obří země se proto snaží nedostatku vody zamezit stavbou obřích přehrad. Toho se však bojí okolní státy a mnohdy se to nelíbí ani ekologům.

Turci utopí památky v obří přehradě 
Po letech dohadů začala na řece Tigris stavba obří přehrady Ilisu. Poslední dávky betonu lijí dnes dělníci do přehrady Tři soutěsky v Číně.
Indie má obří plány. Chce krotit Himálaj
Indie přichází s ambiciózním plánem. Chce postavit desítky přehrad s hydroelektrárnou na dalekém severovýchodě - v himálajských horách.
Čína slaví. Gigantická přehrada hotova
Indie přichází s ambiciózním plánem. Chce postavit desítky přehrad s hydroelektrárnou na dalekém severovýchodě - v himálajských horách.

Voda jako nástroj politiků

Od Aralského jezera ve Střední Asii po jezero Čad v subsaharské Africe ubývá vody a stále více lidí žije v oblastech, kde jsou zásoby vody nedostatečné. Celá polovina lidí na světě přitom žije u vodních toků nebo jezer, které spojují dvě nebo více zemí. Závislost na vodě se tak stane další hrozbou a politickou zbraní.

Nejlépe ji v současnosti demonstrují řeky Tigris a Eufrat. Zatímco v Turecku jsou zdrojem energie, dále po proudu - v Sýrii a v Iráku - jsou turecké přehrady hrozbou pro statisíce lidí. Hra s nulových součtem však nemá řešení. Dostatek vody pro Turecko znamená nedostatek pro Irák a Sýrii a naopak.

Na Blízkém východě představují "sporné a sdílené" toky překračující hranice celých 90 procent všech vodních zásob. Mezi nejdůležitější patří řeka Jordán a vodovodní potrubí spojující Izrael s palestinskými územími.

Spolupracovat se dá, ukazuje Afrika

Voda je však také cílem spolupráce. Lesotho zásobuje vodou milionový jihoafrický Johannesburg výměnou za finanční pomoc. Egypt, Etiopie a okolní země zase spolupracují na celém toku řeky Nil a na západě Afriky se Senegal, Mali a Mauritanie domlouvají na dalších krocích spojených s využitím vody z řeky Senegal.

autor: Lenka Málková | 27. 8. 2006 11:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama