New York - Argentině hrozí státní bankrot. Rozhovory mezi její vládou a soudem jmenovaným prostředníkem o argentinském dluhu zatím nedospěly k dohodě a budou pokračovat během středy. Po několikahodinovém jednání to v New Yorku prohlásil argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof.
Argentina musí nejpozději dnes vyřešit spor s věřiteli, kteří se po jejím státním bankrotu v letech 2001 a 2002 odmítli zapojit do restrukturalizace dluhu. V opačném případě zemi hrozí již druhý státní bankrot za posledních 13 let.
"Nemohu poskytovat informace," řekl podle agentury Reuters argentinský ministr poté, co v noci místního času opustil kancelář soudem jmenovaného prostředníka. "Pracujeme," uvedl také.
Argentina, která má třetí největší ekonomiku v Latinské Americe, se po sérii porážek před americkými soudy dostane podruhé za 13 let do stavu insolvence, jestliže nezaplatí držitelům původních nerestrukturalizovaných argentinských dluhopisů. Ti po bankrotu Argentiny odmítli přistoupit na podmínky restrukturalizace a požadují po Buenos Aires plnou hodnotu dluhopisů soudní cestou.
Argentina žádá odklad dřívějšího soudního verdiktu z roku 2012, který zemi nařídil vyplatit žalujícím vlastníkům původních dluhopisů 1,33 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč) plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů.
Konečná lhůta 30 dnů pro úhradu vyprší dnes o půlnoci newyorského času. Argentina má do té doby čas na to, aby buď dosáhla dohody, nebo hedgeovým fondům zaplatila, nebo si zajistila odklad soudního verdiktu, který vedl ke stanovení této lhůty.
Kicillof se v úterý v newyorské kanceláři prostředníka Daniela Pollacka objevil poprvé po více než třech týdnech. Jeho dosavadní nepřítomnost vyvolávala otázky, do jaké míry je Buenos Aires odhodláno dosáhnout dohody s vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů.
Pollack v úterý podle Reuters uvedl, že argentinská vláda a ředitelé velkých hedgeových fondů se vůbec poprvé setkali tváří v tvář.
Argentina odmítá vyplatit vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak mohla podle Buenos Aires dosáhnout 15 miliard dolarů, což je více než polovina současných devizových rezerv Argentiny.