Očekávaná pozemní operace Izraele do Gazy vyústí v nezměrný počet civilních obětí, a Hamás tak podle Beránka nyní doufá, že židovský stát za to řada aktérů po celém světě odsoudí. Místopředseda Akademie věd ČR rovněž zdůrazňuje, že Izraeli se již ve válce v letech 2006 až 2007 nepodařilo širší vedení Hamásu kvůli systému podzemních tunelů v Gaze zničit.
"Zároveň Izrael nemá v tuto chvíli nejmenší ponětí, jak by Gazu, pokud by Hamás zlikvidoval, dál ovládal. Vyzkoušel si to v minulosti a nikdy to nevedlo k ničemu dobrému," podotýká Beránek ve videu v úvodu článku, kde dále zmiňuje, jaké státy Hamás podporují a jak velký vliv to může mít na další vývoj konfliktu.
Izraelská armáda v noci na úterý pokračovala v odvetných leteckých úderech na Pásmo Gazy, kde zasáhla více než 200 cílů souvisejících s palestinskými organizacemi Hamás a Islámský džihád, informoval list The Times of Israel. V Gaze se tak dále zhoršuje krizová humanitární situace. Místní nemocnice jsou po masivním izraelském bombardování přeplněné a tisícům pacientů hrozí smrt, protože nemocnicím rychle ubývá palivo pro provoz nouzových generátorů.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila bilanci palestinských obětí v Gaze, která od začátku války hnutí Hamás s Izraelem činí 2 800 mrtvých, z toho polovina jsou ženy a děti, píše agentura Reuters. Počet mrtvých narůstá v průměru o nižší stovky denně.