Fraška v Jemenu? Američtí spojenci uplácejí teroristy z al-Káidy, uzavírají s nimi tajné dohody

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
8. 8. 2018 22:05
Washington o jednání svých blízkovýchodních spojenců ví. Odborníci varují, že tyto "kompromisy" mohou al-Káidu posílit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná - Vítězství takřka bez jediného výstřelu. Tak by se dala popsat řada z úspěchů v Jemenu, které si v posledních dvou letech v boji proti teroristům z al-Káidy připsali na vrub američtí spojenci.

Jak je to možné? Podle agentury AP, která tento týden zveřejnila výsledky svého šetření, totiž koalice vedená Saúdskou Arábií a podporovaná Spojenými státy uzavírá s bojovníky z al-Káidy tajné dohody.

Některým vyplácí peníze, aby opustili pozice v klíčových městech. Jiným umožňuje odcházet se zbraněmi i nakradenými penězi.

Zatímco koalice prohlašuje, že se jí daří oslabovat možnosti organizace útočit na Západ, agentura upozorňuje, že tyto "kompromisy" mohou de facto al-Káidu naopak posílit - umožňují jejím členům přežít a bojovat jinde, získat peníze nebo rekrutovat další členy.

Podle AP Washington o jednání svého blízkovýchodního spojence ví. I přes obavy, které to v Pentagonu vzbuzuje, jsou USA ochotny dokonce odkládat vzdušné údery vlastními drony.

"Divil jsem se, proč na ně neútočí. Koaliční stíhačky i americké drony byly nečinné," popsal "evakuaci" bojovníků al-Káidy z provincie Šabva z jara 2016 jeden z kmenových vůdců. Místo podle něj v klidu a v předstihu opouštěla i auta plná munice.

Podle Awada al-Dhúla, šéfa bezpečnosti v provincii, peníze za odchod obdrželo na 200 členů al-Káidy. Z toho jeden z vůdců dostal v přepočtu více než půl milionu korun.

Protivníci, nebo spojenci? Teroristé končí v řadách koalice

Koalice nicméně radikály nejen "uplácí", ale stovky z nich zároveň rovnou rekrutuje do vlastních řad, respektive do nitra spřízněných milicí. Jsou výjimečně zkušení a v jemenské občanské válce se hodí do boje proti šiítským povstalcům.

Analytik James Horton citovaný agenturou AP dokonce označuje značnou část války v Jemenu za "frašku". "V tuto chvíli je v podstatě nemožné rozmotat, kdo je členem al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) a kdo není. Došlo k uzavření mnoha dohod a spojenectví," tvrdí odborník na terorismus z nadace Jamestown Foundation.

Rekrutování bývalých i současných teroristů do koaličních řad usnadňuje i komplikovaná demografická situace. Řada jemenských členů al-Káidy z místních kmenů pochází nebo je s členy milic jinak spřízněná. Milice se prolínají s mnoha místními kmeny, frakcemi i skupinami zodpovídajícími se samozvaným regionálním vůdcům.

AQAP má v Jemenu odhadem až osm tisíc členů a daří se jí rekrutovat stále nové a nové. Včetně svých nových "kolegů" z milic. "Když tam pošleme dvacet bojovníků, vrátí se jich sto," sdělil agentuře AP jeden z velitelů al-Káidy.

Agentura při svém šetření zpovídala desítky lidí, včetně vůdců milic, členů jemenských bezpečnostních složek i kmenových zástupců.

Omezit rozpínavost Íránu má přednost

Co se týče konfliktu v Jemenu, pro USA je zřejmě největší prioritou porazit Teheránem podporované šiítské rebely Hútíe a zamezit tak další rozpínavosti Íránu v regionu. A v boji proti nim stojí v občanské válce al-Káida na stejné straně jako saúdskoarabská koalice.

USA už na boj proti Hútíům poslaly zbraně v hodnotě miliard dolarů a poskytují i zpravodajské informace. Koalici jako takovou ale nefinancují. Informace, zda se americká "pomoc" dostala i do rukou současných či bývalých členů AQAP, agentura AP nemá.

Koalice se do konfliktu v Jemenu na straně vlády v Saná zapojila v roce 2015, když Hútíové převzali kontrolu nad jemenským hlavním městem a jeho okolím.

Saúdská Arábie trvá na tom, že Rijádem vedená koalice pokračuje v boji proti terorismu a také Spojené státy odmítají, že by al-Káidě jakkoliv "pomáhaly".

"Od začátku roku 2017 jsme uskutečnili více než 140 úderů, abychom odstranili klíčové vůdce AQAP a narušili schopnosti organizace využívat nepřátelské prostory k náboru, školení a plánování operací proti USA a našim partnerům v celém regionu," sdělil mluvčí Pentagonu Sean Robertson.

Video: Síly loajální jemenské exilové vládě se snaží dobýt přístavní město Hudajdá

Síly loajální jemenské exilové vládě se snaží dobýt přístavní město Hudajdá. Pomáhá jim v tom koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Úroda jablek má být letos podprůměrná, hrušek bude nejvíc od roku 2018

Sklizeň jablek v České republice bude letos podprůměrná na úrovni 111 535 tun. V porovnání s loňskou sklizní by měla klesnout o pět procent a proti průměru sklizní posledních pěti let by měl propad činit šest procent. Naopak sklizeň hrušek by měla meziročně vzrůst o 21 procent na téměř 7000 tun, a být tak nejvyšší za poslední tři roky. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně jablek a hrušek provedeného k 1. září Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). U ostatních ovocných druhů ústav zářijový odhad sklizně nedělá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy