"Žijeme ve strachu." V Jemenu zuří krvavá bitva o klíčový přístav, milionům místních hrozí hladomor

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
16. 6. 2018 11:30
Přístavní město Hudajdá je místem, kudy do Jemenu proudí naprostá většina humanitární pomoci. Koalice už dobyla místní letiště.
Síly loajální jemenské exilové vládě se snaží dobýt přístavní město Hudajdá. Pomáhá jim v tom koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. | Video: Asociated Press

Hudajdá - Koalice vedená Saúdskou Arábií zahájila tento týden útok na šíitské povstalce v jemenském přístavu Hudajdá. Vojákům už se podařilo dobýt místní letiště.

Podle agentury Reuters jde zatím o největší bitvu od vstupu koalice do občanské války v Jemenu.

"Armádní síly podporované hnutím odporu a arabskou aliancí osvobodily mezinárodní letiště Hudajdá kontrolované milicemi Hútíů," sdělil mluvčí jemenské armády agentuře. Někteří místní obyvatelé tvrdí, že koaliční vojáci letiště obklíčili, ale zatím ho neovládli.

Přístavní město Hudajdá, které drží v rukou šíitští Hútíové, patří díky své strategické pozici ke klíčovým místům v zemi. Kdyby přístav koalice dobyla, změní se poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády.

Mezinárodní koalice totiž v konfliktu podporuje Západem uznávaný exilový kabinet. A v bitvě o přístavní město pomáhá silám, které jsou mu loajální.

Humanitární spojka pro celý Jemen

Hudajdá je ale hlavně místem, kudy do Jemenu proudí naprostá většina humanitární pomoci. Tu v zemi, kterou krvavá válka zavedla do jedné z největších humanitárních katastrof na světě, potřebují miliony lidí.

Přes osm milionů Jemenců žije na hranici hladomoru, přes 20 milionů obyvatel je závislých na potravinové a lékařské pomoci. Z některých částí země se nedá vůbec vycestovat a miliony lidí se jen přesouvají z jednoho uprchlického tábora do druhého. Chybí potraviny, léky i lékaři.

Vojáci koaličních sil mají prozatím rozkaz nevstupovat do obydlených částí města. "Od rána slyšíme děsivá bombardování, to když zasáhli pozice Hútíů u letiště," cituje Reuters místního prodejce ryb. "Žijeme poslední dny ve strachu, který jsme nikdy předtím nezažili."

Zatímco koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží a útočí na letiště, OSN se snaží zabránit úplnému uzavření přístavu. Ten už několikrát v minulostí koalice vedená Saúdskou Arábií blokovala. Odůvodňovala to tím, že tudy proudí z Íránu zbraně pro povstalce.

"Neplánujeme zničit infrastrukturu," citovala britská stanice BBC jemenského ministra zahraničí, který ještě v pátek ujišťoval, že přístav není cílem vojenské operace.

Tisíce lidí v ohrožení

V konfliktu, který už tak nejchudší zemi Arabského poloostrova sužuje od roku 2014, proti sobě bojují menšinoví šíitští Hútíové, podporovaní šíitským Íránem, a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Ve válce už odhadem zemřelo přes 10 000 lidí. Tři miliony Jemenců uprchly za hranice. Dalších 50 000 lidí zemřelo loni na choleru, která v zemi vypukla v důsledku katastrofálních lékařských a hygienických podmínek.

Hútíové v současné době ovládají většinu hustě osídlených oblastí v Jemenu včetně hlavního město San'á.

Rada bezpečnosti OSN, která znovu zasedala tento čtvrtek, se obává, že boje o Hudajdá ještě zhorší humanitární krizi. Ve městě a jeho okolí žije asi 600 000 obyvatel. Lidé odtamtud prchají a OSN varuje, že tisíce z nich jsou v ohrožení života. Stejně tak lidskoprávní organizace jako například Human Rights Watch apelují na Západem podporovanou koalici, aby neohrozila bezpečné dodávky urgentní humanitární pomoci. 

Obyvatelé města Hudajdá se mezitím zabarikádovali ve svých domech, ulice zůstaly od středy prázdné, píše Reuters. Lidé z okrajových částí se přesunuli do centra, mnoho dalších naopak prchlo z města na venkov. "Moje rodina včera odešla do San'á, ale já jsem tu zůstal sám, abych chránil náš domov před rabováním," cituje agentura Mohameda Abduláha, zaměstnance místní správy.

Provládní vojska s mezinárodní koalicí zahájila boj o Hudajdá ve středu. Poté, co povstalci nedodrželi ultimátum, dokdy měli přístav opustit. Den na to předložil švédský velvyslanec při OSN Carl Skau před jednáním RB OSN návrh, aby vyzvala k okamžitému ukončení vojenské operace. Neúspěšně.

 "Hodina vítězství se blíží a vrátí se spravedlnost, která povede k triumfu jemenského lidu," uvedl podle saúdskoarabská televize Al-Arabíja jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Video: Zapomenutá válka v Jemenu

Autor: Roman Šantúr | Video: Economia
 

Právě se děje

Další zprávy