Z celkem 35 tisíc amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.
Trump v červnu představil plán omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 tisíc. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.
Breaking: Esper to announce US troops in Germany redeployment this am: F-16s to Italy, US EUCOM to Belgium and Army Stryker Brigade a rotational Force via @mgordonwsj https://t.co/GM9zElClqd
— Gordon Lubold (@glubold) July 29, 2020
Koncem června Trump s polským prezidentem Andrzejem Dudou deklarovali zájem na přemístění části amerického vojenského kontingentu z Německu do Polska. Agentura Reuters s odvoláním na amerického generála napsala, že vojáci americké armády mají z Německa zamířit také do Itálie.
Esper uvedl, že armáda plánuje stáhnout své jednotky z Německa "co nejrychleji". Část se podle něj začne přesouvat již v následujících týdnech. Přesný časový harmonogram však podle agentury DPA nepředložil.
Podle německých médií postihne stahování především základny v Porýní-Falci a Bavorsku, včetně vojenského prostoru Grafenwöhr u hranic s Českem. Představitelé spolkových zemí vyjádřili začátkem tohoto měsíce naději, že Trumpovo rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Německu zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje Kongres Spojených států. Americká vojenská přítomnost má pro tyto regiony i důležitý ekonomický přínos.