A co bude teď? Osm důsledků skotského NE pro Brity a svět

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2014 8:45
Británie se změní i tak. Labouristé nebudou oslabeni, ve Washingtonu, Bruselu nebo Berlíně nastane úleva.
Skotsko změní Velkou Británii, i když nakonec neodejde.
Skotsko změní Velkou Británii, i když nakonec neodejde. | Foto: Reuters

Praha - Skotové v referendu odmítli úplnou nezávislost.

Velká Británie tak zůstane stále stejně velká, Evropské unii nepřibude nový kandidát na členství a Skotsko nebude mít v Praze ani v žádné jiné metropoli velvyslanectví.

Nabízíme vám první stručné shrnutí důsledků skotského Ne.

1)  Velká Británie je zachována ve stávajících hranicích, ale změní se. Všechny tři hlavní politické strany - konzervativci, labouristé a liberální demokraté - se shodly na větší decentralizaci království a postoupení více pravomocí regionům. Podle zdrojů z Konzervativní strany však nevznikne anglický parlament. Premiér David Cameron by měl některé návrhy představit ještě během pátku.

2) Skoty čeká po vypjaté kampani cosi jako proces usmíření. Stoupenci nezávislosti budou muset překonat zklamání z toho, že to, o čem dlouho snili a pro co mnoho let pracovali, se neuskuteční. Žádné nepokoje nebo nestabilita ale nenastanou.

Vodítkem v tomto směru může být Québec, kde v roce 1995 v referendu stoupenci odtržení od Kanady velmi těsně prohráli, ale žádné problémy v provincii nenastaly.

3) Je pravděpodobné, že skotský premiér Alex Salmond odstoupí. S dosažením nezávislosti svázal svoji politickou kariéru. Otázka samostatnosti Skotska je však referendem vyřešena patrně na desítky let. Sám Salmond říkal, že v této generaci další hlasování nebude.

Naopak David Cameron se v tuto chvíli o premiérské křeslo obávat nemusí.

4) Setrváním Skotska ve Velké Británii se mírně snižuje možnost, že Velká Británie při chystaném referendu v roce 2017 vystoupí z Evropské unie. Skotové jsou proevropštější než Angličané. Se Skotskem bude silnější Labouristická strana, která tam má více příznivců než vládnoucí konzervativci. Referendum se uskuteční pouze v případě, když Konzervativní strana vyhraje příští volby.

5) Zachováním statu quo by se ostrovy měly vyhnout hospodářským otřesům, které předvídali mnozí ekonomové. Obávali se útěku investorů a finančních institucí ze Skotska, inflace a růstu zadlužení v Británii.

Bez Skotska a ropných nalezišť v Severním moři by "zbytek" Británie musel dovážet mnohem více ropy než dosud. Trhy a byznys v Evropě budou bezpochyby zprávou o skotském "Ne" potěšeny.

6) Londýn se vyhne komplikacím a velkým nákladům na přemístění jaderné základny Faslane nedaleko Glasgowa. Salmond ji chtěl zrušit, pokud bude Skotsko samostatné. Nyní základna nejspíš zůstane tam, kde je.

7) Výsledek zřejmě oslabí šance a naděje separatistů jinde v Evropě. Především v Katalánsku, které chce také uspořádat referendum, ale naráží na odpor Madridu. Španělský premiér Mariano Rajoy ve čtvrtek uvedl, že separatistické tendence torpédují Evropu. "Evropská unie vznikla s myšlenkou sjednocování, nikoliv odtrhávání."

8) Politici Spojených států a velkých evropských zemí si mohou oddechnout. Ačkoliv se Barack Obama, Angela Merkelová nebo Francois Hollande vyjadřovali diplomaticky a opatrně, nikdo z nich si oslabení Velké Británie nepřál.

 

Právě se děje

Další zprávy