Grafika: Skotsko chce pryč z "okovů". Sází na ropný zázrak

Jiří Kropáček Štěpán Plaček ČTK Jiří Kropáček, Štěpán Plaček, ČTK
17. 9. 2014 13:20
Největším vývozním artiklem Skotska je ropa a whisky. Zastánci nezávislosti tvrdí, že díky ropě se Skotsko zařadí mezi nejbohatší země světa.

Edinburgh - Ekonomicky samostatnému Skotsku by se podle separatistů dařilo a každý Skot by na odtržení ročně vydělal dva tisíce liber. Britské ministerstvo financí naopak tvrdí, že každý obyvatel Skotska by byl o 1300 liber chudší.

I takové argumenty padají před čtvrtečním referendem o skotské nezávislosti.

Klíčové příjmy skotské vlády v případě nezávislosti by měly být ze zásob ropy a plynu v Severním moři - či přesněji z daňových příjmů ze skotského podílu.

Vyčleněním asi desetiny těchto příjmů - kolem miliardy liber ročně - má skotský premiér Alex Salmond v úmyslu vytvořit ropný fond (podobně jako třeba v Norsku), který by během jedné generace vytvořil zásoby ve výši cca 30 miliard liber pro budoucí generace. 

Foto: Jiří Kropáček

V referendu 18. září budou lidé odpovídat na otázku: Mělo by být Skotsko nezávislou zemí? Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, budou následovat jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o osudu britských jaderných ponorek, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku.

 

Právě se děje

Další zprávy