438 dětí dostalo HIV. Přijde trest, nebo vykoupení?

rak
20. 6. 2007 18:05
Případ nákazy dětí virem HIV zřejmě skončí smírem
Osm let věznění a čekání na trest smrti, nebo vysvobození. Ani dnes libyjský nejvyšší soud nerozhodl. Líčení odročil.
Osm let věznění a čekání na trest smrti, nebo vysvobození. Ani dnes libyjský nejvyšší soud nerozhodl. Líčení odročil. | Foto: Reuters

Tripoli - Strhaná depresí a stresem sledovala ve středu zpoza mříží pětice bulharských zdravotních sester a jeden palestinský lékař, jak libyjský nejvyšší tribunál usedá a zahajuje poslední líčení jejich případu.

Jejich martyrium ale neskončilo. Soud rozhodl, že konečný verdikt zazní až 11. července.

Osm let za mřížemi čekají, jak režim Muammara Kaddáfího rozhodne o jejich osudu. Mohou za nakažení 438 dětí virem HIV, jak tvrdí žalobce? Nebo je na vině špatná úroveň nemocnice v Benghází, kde pracovali?

ČTĚTE VÍCE: Fico chce léčit libyjské děti s HIV

Že pravda stojí více za obviněnými, naznačila i sama Libye. Syn prezidenta Seíf Al-Islám listu Corriere della Sera řekl, že "okamžitě po vynesení verdiktu začneme pracovat na kompenzačním balíčku s výhledem na vyřešení." Nepřímo tak potvrdil očekávání, že soud upustí od hrdelního trestu výměnou za peníze a další pomoc od bulharské vlády a Evropské unie.

10 miliónů eur za každou oběť

Kompenzace by měly dostat rodiny nakažených dětí. Za každou oběť požadují rodiče 10 miliónů eur s tím, že o tuto částku se může vyjednávat. 56 dětí už zemřelo.

Ve hře je také financování libyjského akčního plánu na boj proti AIDS. Peníze by podle představ Tripolisu měla posílat EU.

Režim Muammara Kaddáfího si od smíru v případě vězněných zdravotníků slibuje peníze pro boj s AIDS.
Režim Muammara Kaddáfího si od smíru v případě vězněných zdravotníků slibuje peníze pro boj s AIDS. | Foto: Reuters

Snahy Libye zastavit šíření AIDS jsou na místě. Jen ve zmiňovaném Benghází nabyla v posledních letech smrtelná choroba rozměru epidemie. Podle zahraničních lékařských expertů tak mohly za nákazu dětí špatné hygienické podmínky v nemocnici.

Případ uvězněných zdravotníků vyvolal hlasitou kritiku po celém světě.  

"Budeme dávat Libyi jasně najevo, že propuštění sester má vysokou prioritu," řekl při své nedávné návštěvě Sofie americký prezident George Bush.

Bush v Sofii: Vašim sestřičkám v Libyi pomůžeme - ČTĚTE ZDE

Vlivné obhájce má na evropském kontinentu i obviněný palestinský lékař Džuma Hadžudž. Bulharská vláda mu v úterý udělila občanství - to aby jeho šance na propuštění nebyly nižší než u ostatních.

 

Právě se děje

Další zprávy