Fico chce léčit libyjské děti s HIV

Red Zah, ČTK
22. 2. 2007 15:54
Tripolis - Slovenský premiér předložil během návštěvy Tripolisu návrh, jak vyřešit spor o osud pěti bulharských zdravotnic, kterým hrozí trest smrti.

Slovensko se nabídlo, že bude dva týdny léčit čtyři stovky libyjských dětí nakažených virem HIV. Podle libyjských úřadů se infikovaly v 90. letech vinou bulharských sester a palestinského lékaře, které za to soud loni odsoudil k smrti.

Robert Fico, který dnes končí svou návštěvu Tripolisu, přislíbil léčebnou kúru 426 infikovaných dětí na schůzce se svým libyjským protějškem Bagdádím Alím Mahmúdím.

Novinářům řekl, že Mahmúdí jeho návrh přijal. Léčbu by měla hradit slovenská strana.

Odborníci jsou zaskočeni

Slovenské odborníky ale premiérův návrh překvapil, protože žádné ze tří středisek v zemi starajících se o pacienty s HIV zatím nemá s dětskými pacienty zkušenosti. Na Slovensku se totiž zatím žádné dítě virem HIV, který způsobuje AIDS, nenakazilo.

"Zkušenosti s léčbou dětí nemáme," řekl přednosta Kliniky infektologie a geografické medicíny v nemocnici v bratislavských Kramárech Igor Stankovič. "Klinika je nyní úplně plná," dodal. O možnosti léčit malé Libyjce prý nic neví a toto rozhodnutí proto nehodlá komentovat.

"Na naší klinice se léčí jen dospělí pacienti," přidal se Bartolomej Magyar, zástupce přednosty Kliniky infekčních chorob v košické Fakultní nemocnici L. Pasteura.

Stejně jako Stankovič zdůraznil, že pacienti s diagnózou HIV/AIDS se léčí dlouhodobě a často ambulantně. Ani košickou kliniku prý zatím nikdo oficiálně neoslovil.

"Nemáme jim co dát..."

Překvapená nabídkou byla také lékařka Mária Vachalíková z infekčního oddělení ve Fakultní nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banské Bystrici. "Neumím si představit, co bychom těm dětem mohli dát," uvedla.

 Od roku 1985 bylo na Slovensku zaznamenáno na 250 lidí nakažených HIV, z nichž třetinu tvořili cizinci. Třicet pacientů na selhání imunitního systému zemřelo.
Od roku 1985 bylo na Slovensku zaznamenáno na 250 lidí nakažených HIV, z nichž třetinu tvořili cizinci. Třicet pacientů na selhání imunitního systému zemřelo. | Foto: Ondřej Besperát

Dvoutýdenní pobyt je podle ní na úspěšnou léčbu krátký, vhodný by byl prý jen pro diagnostiku malých pacientů nebo na začátku terapie.

Přestože s dětskými pacienty ani v Banské Bystrici nemají zkušenost, z odborného hlediska by to prý nebyl problém.

Kolik dětí by mohla nemocnice hospitalizovat, si však Vachalíková netroufala odhadnout. "Pokud tento požadavek přijde, bude předmětem jednání," dodala.

HIV/AIDS se dosud nepodařilo vyléčit, léčba spočívá pouze v oddalování smrtelné fáze choroby. Od roku 1985 bylo na Slovensku zaznamenáno na 250 lidí nakažených HIV, z nichž třetinu tvořili cizinci. Třicet pacientů na selhání imunitního systému zemřelo.

Zachrání Fico Bulharkám život?

Nabídkou pro libyjské děti Slovensko vstoupilo do sporu mezi Libyí a Bulharskem a ostatními zeměmi Evropské unie, které se snaží zvrátit rozsudek nad Bulharkami.

Libyjský soud vyřkl ortel nad pěti bulharskými zdravotními sestrami obviněnými z toho, že stovky dětí nakazily virem HIV. Zvolil trest nejvyšší. Smrt!
Libyjský soud vyřkl ortel nad pěti bulharskými zdravotními sestrami obviněnými z toho, že stovky dětí nakazily virem HIV. Zvolil trest nejvyšší. Smrt! | Foto: Reuters

Pět sester a palestinský lékař, kteří vinu odmítli, se minulý týden vůči rozsudku smrti odvolali u nejvyššího soudu. Ten by měl nyní rozhodnout do dvou až tří měsíců.

Podle slovenského premiéra se dá očekávat, že Tripolis učiní v případu vstřícné gesto. "Myslím, že nakonec dojde k dohodě," citoval Fica v dnešním vydání slovenský list Sme.

Kromě případu odsouzených zdravotních sester má dnes večer Fico na schůzce s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím projednat vzájemnou ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

Další zprávy