* Důsledky sporů o zvýšení státního dluhu podle Aktuálně.cz: --------------- * Obamova podpora klesla na 40 procent, už není jasným favoritem příštích voleb. * USA rezignovaly na roli záchranného motoru světové ekonomiky. Nemají na to peníze.
New York/Washington - Americký Kongres v pondělí horečně jednal o nedělní dohodě o zvýšení státního dluhu, která odvrací hrozbu bankrotu země. Opatření se nakonec poměrem 269 ku 161 hlasům podařilo schválit ve Sněmovně reprezentantů. Návrh získal větší podporu, než se čekalo.
Navýšení stropu tak přišlo pouhých 12 hodin předtím, než Spojeným státům podle tamního ministerstva financí došly peníze.
Ještě před schválením dohody však v jeden moment všichni zákonodárci vstali a začali tleskat. To když do sálu nečekaně vstoupila kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou útočník letos v lednu postřelil do hlavy. Bylo to její první hlasování od útoku a hlasovala pro.
Pokud by navýšení schváleno nebylo, muselo by ministerstvo omezit výplaty některých sociálních dávek a výsluh pro veterány. Během dní by se ale platební neschopnost prohlubovala, protože jen za srpen mají USA splatit dluhopisy a úroky za 240 miliard dolarů, zatímco jejich daňové příjmy za stejnou dobu budou jen 170 miliard.
Poměr hlasů nebyl jistý
Zatímco v Senátu, kde mají většinu demokraté, je podpora pro dohodu jistá, ve Sněmovně reprezentantů to bylo složitější. Republikáni tuto komoru sice ovládají, nemohli ale najisto počítat s hlasy konzervativního křídla strany, které dohodu odmítalo. Potřebovali proto pomoc demokratů. Část z nich ale také s dohodou není spokojená.
Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně Eric Cantor nicméně prohlásil, že dohoda projde. "Vypadá to, že budeme mít dost hlasů," řekl agentuře Bloomberg.
Pro dohodu hlasovalo 95 demokratů, stejně tolik zvedlo ruku proti. Republikáni podpořili normu 174 hlasy, proti bylo 66 z nich. Hlasování tak potvrdilo, že dohoda je vítězstvím republikánů nad demokraty v čele s Obamou.
Některým demokratům vadilo, že prezident Barack Obama při jednáních s republikány příliš ustoupil a že přijaté řešení neobsahuje nové daňové příjmy, pouze škrty.
Část republikánů se naopak domnívá, že plánované úspory jsou malé. Zákonodárci obou stran v pondělí o dohodě ještě jednali ve svých klubech; za demokraty v Senátu i ve sněmovně se přitom vydal viceprezident Joe Biden, aby je vyzval k podpoře dohody, bez níž Spojeným státům po 2. srpnu hrozí bankrot.
Jako první o dohodě hlasovala Sněmovna reprezentantů. Demokrat Steny Hoyer, který má v dolní komoře na starost disciplínu při hlasování svých spolustraníků, uvedl, že od republikánů očekává alespoň 150 z jejich 240 hlasů. Demokraté jich podle něj poskytnou 66 do potřebné většiny 216 hlasů.
Senát o návrhu hlasoval krátce po sněmovně. Šéf tamní republikánské menšiny Mitch McConnell přitom dopředu očekával, že zákon projde. "Samozřejmě," odpověděl v pondělí senátor na otázku, zda pro dohodu zajistí dostatek hlasů.
Co je předmětem dohody?
Dohoda o zvýšení dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů má dvě části. První obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci. Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,4 bilionu dolarů. Strop pro státní dluh se pak zvýší nejméně o 2,1 bilionu dolarů.
Velký aplaus ale dohoda ve světě nesklidila. Podle ekonomů přichází pro ekonomiku ve velmi nevhodnou dobu. Přílišným lpěním na škrtech totiž podváže americké hospodářství, které už bez toho skoro stagnuje. Úspory budou o to složitější a globální oživení tím ztrácí naději na probuzení svého tradičního tahouna.
Financial Times ve svém videokomentáři dokonce v narážce na Čechům dobře známou smlouvu s nadsázkou prohlásily, že dohoda je "o něco lepší než Mnichov."
Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o rozsáhlých rozpočtových úsporách. Obě strany pak dlouho nebyly schopné najít společnou řeč. K řešení se začaly blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, jež by bez navýšení dluhu po úterku neměla peníze na úhradu všech svých účtů.