vojenská junta

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij se poprvé od puče objevila osobně u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou vězní vojenská junta, se v pondělí poprvé od únorového převratu osobně objevila před soudem, jenž však řízení odročil na 7. června. Krátce před zahájením soudního jednání Su Ťij popřála lidem pevné zdraví a zdůraznila, že její politická strana Národní liga pro demokracii (NLD) byla založena pro občany a bude existovat, dokud budou existovat občané. Barmská média minulý týden uvedla, že by tato strana, která jasně zvítězila v listopadových parlamentních volbách, mohla být brzy rozpuštěna.

Pětasedmdesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij nebyla vidět na veřejnosti od únorového zadržení, předchozí soudní jednání se konala formou videokonference. "Su Ťij vypadala v dobrém zdravotním stavu a před soudním jednáním se asi na 30 minut osobně sešla se svým právním týmem," řekl agentuře Reuters právník političky Thae Maun Maun.

Po této poradě se Su Ťij a její právníci zúčastnili zasedání soudu v jiné budově sloužící jako zvláštní soud. Nicméně soudce nepoložil žádnou otázku, pouze sdělil, že případ bude projednáván při příštím líčení, které se bude konat za dva týdny, napsala agentura Kjódó s odvoláním na advokáty zadržované političky.

Su Ťij, jejíž vláda byla svržena při vojenském převratu 1. února, čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství. Je v domácím vězení.

Zdroj: ČTK

Barmská vojenská vláda nechá rozpustit stranu vůdkyně Su Ťij, jež vyhrála volby

Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách, v nichž Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij jasně zvítězila. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na barmská média.

Zpravodajská agentura Myanmar Now uvedla, že stranu rozpustí volební komise, kterou jmenovala junta. Rozhodnutí bylo přijato na setkání s barmskými politickými stranami, které řada stran včetně Národní ligy pro demokracii bojkotovala.

"Volební podvody NLD byly nelegální, takže budeme muset registraci strany zrušit," prohlásil šéf volební komise Thein Sou. "Ti, co se na těchto podvodech podíleli, budou považováni za zrádce a my proti nim zakročíme," dodal.

Japonsko, které patří k největším dodavatelům humanitární pomoci do Barmy, v pátek oznámilo, že bude muset podporu přehodnotit, pokud se situace v zemi nezlepší. Možné je, že budou zastaveny i investiční projekty soukromých japonských firem, uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi.

Zdroj: ČTK

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK