Nové tažení proti USA. V Bolívii otevřeli školu antiimperialismu

Adéla Očenášková
18. 8. 2016 20:31
Bolivijský prezident Evo Morales odstartoval nové tažení proti Spojeným státům, a to velmi neobvyklým způsobem. Nechal ve městě Santa Cruz zřídit novou vojenskou školu antiimperialismu, která má bojovat právě proti zahraniční politice USA a potlačovat její vliv v Jižní Americe.
Bolivijští vojáci při oficiálním otevření školy.
Bolivijští vojáci při oficiálním otevření školy. | Foto: Reuters

La Paz – "Škola antiimperialismu je zařízením, které se bude snažit chránit životy lidí. Na rozdíl od institutu Army School of the Americas v Georgii, která některým vojenským důstojníkům vnukla přesvědčení, že náš lid byl nepřítelem," oznámil při slavnostním zahájení bolivijský ministr obrany Reymi Ferreira.

Dodal, že škola – pojmenovaná po někdejším socialistickém prezidentovi Juanovi Josém Torresovi – se bude snažit ukázat vojákům klíčové hrozby, které ohrožují národní suverenitu země.

Prezident Evo Morales pak dodal, že institut má pomoci zvrátit vliv Spojených států amerických v rozvojovém světě. On sám má s Washingtonem velmi napjaté vztahy už od své inaugurace v roce 2005. V roce 2008 vykázal ze země amerického velvyslance a zaměstnance Agentury pro potírání narkotik (DEA). USA neváhal obvinit z podpory globálního terorismu skrze vojenské intervence. A jako příklad uvedl vzestup organizace Islámský stát.

Neblaze proslulá SOA

Ferreirou zmíněný institut School of the Americas (SOA), původně sídlící v Panamě, neblaze proslul náborem celé řady latinskoamerických diktátorů, kteří v minulosti závažně porušili lidská práva.

Jedním z nich byl například Efraín Ríos Montt z Guatemaly, později odsouzený za genocidu a zločiny proti lidskosti, které zahrnovaly masakry, mučení i znásilňování. SOA navštěvovali také argentinští důstojníci, kteří v 70. letech stáli v čele vojenské junty. Podle lidskoprávních organizací bylo za jejich vlády zavražděno na 30 000 levicových oponentů.

V roce 2000 americké ministerstvo vnitra SOA přejmenovalo na Institut západní polokoule pro spolupráci v otázkách bezpečnosti.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy