Češi málo pomáhají druhým. V žebříčku štědrosti se potácejí na chvostu

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2016 19:42
Podle posledního vydání World Giving Index, který hodnotí štědrost obyvatel jednotlivých zemí světa, jsou na tom s velkorysostí nejlépe obyvatelé Barmy. Česká republika se v žebříčku 140 zemí umístila až na 121. místě. Index zohledňuje tři kategorie: kolik peněz dávají lidé na charitu, kolik času tráví dobrovolnictvím a jako moc pomáhají cizím lidem v nouzi. Z výzkumu vyplynulo, že si lidé nejvíce pomáhají v zemích, které mají zkušenosti s přírodními katastrofami nebo válkou a utlačováním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha – Kde na světě žijí nejštědřejší lidé? V České republice to není. V žebříčku nejvelkorysejších zemí světa World Giving Index skončila až na 121. místě.

Češi si od minulého roku sice polepšili o devět příček, přesto ale jsou takřka na samotném chvostu.

Britská Nadace charitativní pomoci (Charities Aid Foundation, CAF), která index sestavuje od roku 2010, do něj letos zahrnula 140 zemí.

Vyplývá z něj, že globálně se lidé v pomáhání druhým zlepšili a na celém světě bylo charitám darováno více peněz než loni.

Nejštědřejší jsou už třetí rok po sobě obyvatelé Barmy. V této chudé asijské zemi, ve které dlouhá léta vládla vojenská junta a často se potýká s přírodními katastrofami, lidé nejvíce pomáhají svým bližním.

Velkorysost obyvatel měří britská organizace na základě tří ukazatelů. Jsou jimi čas strávený dobrovolnictvím, množství peněz darovaných na charitu a pomoc cizím lidem v nouzi. Z průzkumu vyplývá, že na charitu loni přispělo celých 91 procent Barmánců, 62 procent z nich pomohlo cizímu člověku a 55 procent obyvatel tvrdí, že se podílí na dobrovolné práci.

Za Barmou se na druhém místě umístili obyvatelé Spojených států a na třetím Australané. Žebříček pak na úplně posledním místě uzavírá Čína. Mezi Evropany jsou nejštědřejší Britové a v Africe obyvatelé Keni, kteří se ve srovnání se světem vyšplhali až na 12. místo.

"Katastrofy a neštěstí mají tendence vést k vyššímu počtu lidí, kteří něco darují charitě," vysvětluje pro CNN mediální ředitel CAF Simon Ward, proč se chudá země dostala před ty vyspělejší.

Zároveň upozornil, že štědrost lidí může mít souvislost s kulturním prostředím. V Barmě se přes 80 procent hlásí k buddhismu. S tím souvisí i úspěch muslimských zemí v jednotlivých podkategoriích. Například pokud jde o pomáhání cizím lidem, nejlépe si vedou Iráčané. Dávat almužny je jedním ze základních pravidel muslimské víry.

"Jedním z nejzajímavějších zjištění je to, že největší zlepšení jsme naměřili mezi rozvojovými zeměmi," doplňuje Ward a jmenuje například Kosovo nebo Turkmenistán.

Z nejsilnějších světových ekonomik se na předních příčkách naopak objevily pouze Spojené státy a Austrálie, doplněné Kanadou na pátém místě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy