Vězeň si nechal do Valdic poslat pervitin a heroin, drogy byly v psacích potřebách

ČTK ČTK
19. 3. 2021 14:41
Odsouzený muž ve věznici Valdice na Jičínsku si nechal od své přítelkyně poslat do vězení pervitin a heroin. Drogy byly ukryté v psacích potřebách. Poštovní zásilku s drogami vězeňská služba zajistila dřív, než se k vězni dostala.

Policie třiačtyřicetiletého vězně obvinila jednak z pokusu o nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, z účastenství jako návodce a také z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

"Toho se měl dopustit v přesně nezjištěné době v listopadu loňského roku. Při svém opakovaném pobytu ve výkonu trestu odnětí svobody domluvil zaslání poštovní zásilky do prostoru věznice. Ta mimo jiné v sadě fixů obsahovala plastové sáčky obsahující 83 miligramů pervitinu a nejméně 67 miligramů heroinu," uvedl mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Drogy pod smyšleným jménem podle jeho pokynů do balení ukryla a jako doporučenou zásilku do věznice odeslala jeho třiatřicetiletá přítelkyně. "Byla obviněna ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve stadiu pokusu," uvedl Brendl. Oběma hrozí v případě prokázání viny až pět let odnětí svobody.

Jičínští kriminalisté nyní evidují několik podobných případů, ročně jde zhruba o více než deset odhalených poštovních zásilek adresovaných do valdické věznice, které obsahují důmyslně ukryté omamné a psychotropní látky, různé druhy léků a anabolika. "Ve většině případů se kriminalistům daří vypátrat a předat příslušným soudům nejenom samotné odesílatele poštovních zásilek, ale také i samotné vězně, kteří vše vymýšlejí a organizují," dodal Brendl.

Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi 1100 vězňů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy