Vězeň si nechal do Valdic poslat pervitin a heroin, drogy byly v psacích potřebách

ČTK ČTK
19. 3. 2021 14:41
Odsouzený muž ve věznici Valdice na Jičínsku si nechal od své přítelkyně poslat do vězení pervitin a heroin. Drogy byly ukryté v psacích potřebách. Poštovní zásilku s drogami vězeňská služba zajistila dřív, než se k vězni dostala.

Policie třiačtyřicetiletého vězně obvinila jednak z pokusu o nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, z účastenství jako návodce a také z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

"Toho se měl dopustit v přesně nezjištěné době v listopadu loňského roku. Při svém opakovaném pobytu ve výkonu trestu odnětí svobody domluvil zaslání poštovní zásilky do prostoru věznice. Ta mimo jiné v sadě fixů obsahovala plastové sáčky obsahující 83 miligramů pervitinu a nejméně 67 miligramů heroinu," uvedl mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Drogy pod smyšleným jménem podle jeho pokynů do balení ukryla a jako doporučenou zásilku do věznice odeslala jeho třiatřicetiletá přítelkyně. "Byla obviněna ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve stadiu pokusu," uvedl Brendl. Oběma hrozí v případě prokázání viny až pět let odnětí svobody.

Jičínští kriminalisté nyní evidují několik podobných případů, ročně jde zhruba o více než deset odhalených poštovních zásilek adresovaných do valdické věznice, které obsahují důmyslně ukryté omamné a psychotropní látky, různé druhy léků a anabolika. "Ve většině případů se kriminalistům daří vypátrat a předat příslušným soudům nejenom samotné odesílatele poštovních zásilek, ale také i samotné vězně, kteří vše vymýšlejí a organizují," dodal Brendl.

Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi 1100 vězňů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 30 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy