Spojenec USA se slabostí pro whisky. Kdo byl bývalý pákistánský prezident Mušaraf

ČTK ČTK
5. 2. 2023 12:00
Poslední pákistánský vojenský vládce, bývalý prezident a generál Parvíz Mušaraf, který zemřel ve věku 79 let, učinil ze své země po útocích z 11. září 2001 klíčového spojence Spojených států v jejich "válce proti terorismu" v sousedním Afghánistánu. K moci se dostal vojenským převratem v roce 1999 a v čele Pákistánu stál až do roku 2008.
Parvíz Mušaraf na snímku z roku 2009.
Parvíz Mušaraf na snímku z roku 2009. | Foto: Reuters

Pákistánci ho nejdříve podporovali, postupně ale ztrácel jejich přízeň, když místo slibovaného přechodu k demokracii naopak posiloval své pravomoci a podle kritiků dusil politickou svobodu.

Tento obdivovatel Napoleona a Richarda Nixona s prošedivělým knírkem a brýlemi svrhl bez násilí premiéra Naváze Šarífa a v roce 2001 se stal prezidentem republiky. Po invazi USA do Afghánistánu po útocích z 11. září 2001 se jeho země připojila k postojům Washingtonu. Mušaraf se tehdy prezentoval jako regionální opora proti teroristické síti al-Káida, jejíž vůdci, spojenci Tálibánu, našli útočiště v kmenových oblastech sousedících s Afghánistánem. Unikl nejméně třem pokusům o atentát ze strany al-Káidy.

Během devíti let jeho vlády se v Pákistánu nastartoval hospodářský růst, zvětšila se střední třída či liberalizovala se média. Na Západě se těšil oblibě i díky svým výzvám, aby muslimové přijali životní styl "osvícené umírněnosti", sám měl slabost pro doutníky a whisky. Jeho odpůrci však opakovaně odsuzovali jeho převzetí moci, "nezákonné" odvolání soudců Nejvyššího soudu, zavedení výjimečného stavu a krvavý útok na těžce ozbrojené islamisty, kteří se v létě 2007 uchýlili do islámábádské Červené mešity.

Mušaraf se narodil 11. srpna 1943 v Dillí, čtyři roky před rozdělením Pákistánu. Základní vzdělání nabyl v pákistánském Karáčí, kam s rodinou přesídlil v roce 1947 po rozdělení britské Indie. Poté pobýval v Ankaře, kde byl jeho otec zaměstnán na pákistánském velvyslanectví. Do armády vstoupil za vojenského režimu Ajúba Chána v roce 1964, vystudoval prestižní vojenskou školu v Kvétě v provincii Balúčistán a válečnou školu v Kakulu v Severozápadní pohraniční provincii, později absolvoval speciální výcvik pro přepadové jednotky. Po studiích sloužil u dělostřelectva.

Jako náčelník generálního štábu armády v říjnu 1999 bez krveprolití svrhlo civilní vládu Naváze Šarífa. V červnu 2001 se prohlásil prezidentem a v dubnu 2002 zvítězil v kontroverzním referendu.

V této muslimské zemi byl zpočátku považován za umírněného, poté ale přijímal výjimečná opatření, aby si udržel moc. Jeho prohlášení, že "ústava je jen kus papíru k zahození", i jeho odkaz rozdělovaly názory v zemi, která od svého založení v roce 1947 zažila několik vojenských převratů.

Ve svých pamětech In the Line of Fire uvedl jako vzory vůdců Napoleona Bonaparta a Richarda Nixona, kteří byli známí svou houževnatostí.

V březnu 2007 se pokusil odvolat předsedu Nejvyššího soudu, což vyvolalo celonárodní protesty a několikaměsíční nepokoje, které vedly k zavedení výjimečného stavu. Po vraždě vůdkyně opozice Bénazír Bhuttové v prosinci 2007 prohrál v následujícím roce volby a ocitl se v izolaci. Nakonec byl pod tlakem justice a vítězné koalice ve volbách, která byla připravena zahájit proti němu řízení o ústavní žalobě, v srpnu 2008 nucen odstoupit.

Odjel do luxusního exilu v Londýně a poté v Dubaji, žil ze štědrých honorářů za své přednášky po celém světě.

V březnu 2013 ukončil svůj dlouholetý exil, aby se zúčastnil pákistánských voleb a "zachránil" zemi před ekonomickou stagnací a nebezpečím Tálibánu. Jeho ambice vrátit se do politiky však Pákistánci přijali s opovržením a rychle je zhatily četné žaloby. Nakonec mu nebylo umožněno kandidovat v parlamentních volbách, které vyhrál Naváz Šaríf, muž, kterého před 14 lety sesadil.

Několikrát ohlásil návrat, ale pak si to vždy rozmyslel, protože se obával, že bude po příjezdu uvězněn.

Mušaraf byl v Pákistánu v prosinci 2019 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti za velezradu, protože v roce 2007 zavedl výjimečný stav. Krátce poté však bylo jeho odsouzení zrušeno.

Kromě toho byl také viněn z podílu na vraždě někdejší premiérky Bénazír Bhuttové v roce 2007 a z účasti na smrti radikálního duchovního Abdula Rašída Gházího, který téhož roku zemřel během vojenského obléhání Červené mešity v centru Islámábádu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Maďarský parlament v pondělí ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do aliance, informovala maďarská tisková agentura MTI. Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do NATO loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do pondělka posledními členy bloku, které ještě vstup obou skandinávských zemí neratifikovaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy