Se střepinou ve tváři po útoku Tálibánců zachránil kamarády, teď velí elitě armády

Jan Horák Jan Horák
23. 10. 2023 5:30
Elitní 601. skupina speciálních sil má nového velitele. Je jím voják, který dostal za hrdinství při misi v Afghánistánu státní vyznamenání. Navzdory vážnému zranění při nečekaném výpadu Tálibánu vyvedl kolegy z jednotky do bezpečí. Takzvaní speciálové platí za špičku české armády, nasazují se do nejnáročnějších operací. Speciálními silami prošel i stávající náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila minulý měsíc Prostějov, kde má základnu 601. skupina speciálních sil generála Moravce, jak zní celé oficiální jméno útvaru. Seznámila se se stavem jednotky, jejíž význam pro tuzemské ozbrojené síly vyzdvihla. Zázemím speciálů ji provázel velitel útvaru, plukovník Tomáš Krampla.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Krampla je čerstvou silou na špici speciální skupiny. Velení převzal letos v létě. Jeho nástup do čela je přirozený, předtím sloužil nejméně tři roky jako zástupce velitele. V hierarchii jednotky postupoval důsledně výš a výš. Řídil středisko průzkumu, středisko speciálního určení a nakonec i operační oddělení štábu.

"Plukovník Krampla byl vybrán v rámci jednání personální rady náčelníka generálního štábu," popsala Aktuálně.cz mluvčí armády Magdalena Dvořáková okolnosti Kramplova jmenování. Plukovník je v historii útvaru šestým velitelem. Náčelník generálního štábu Karel Řehka ho díky společné službě u speciálů osobně zná.

Medaile Za hrdinství

Letos třiačtyřicetiletý Tomáš Krampla slouží v armádě od roku 1999. Jeho kariéra je úzce spojená se speciálními silami, prakticky nikde jinde nesloužil. Má za sebou šest nasazení na zahraničních misích, plnil úkoly v Africe či Afghánistánu. Spojenci v zemi pod Hindúkušem pod vedením Spojených států bojovali proti teroristickému hnutí Tálibán.

V šestadvaceti letech, v létě roku 2006, se Krampla dostal do přímého střetu s Tálibánci, jenž se pro něj stal do velké míry určující bojovou zkušeností. Poblíž vesnice Chordi v provincii Uruzgán, 400 kilometrů jihozápadně od hlavního města Kábul, na jeho patrolu zaútočili teroristé raketomety, pálili i z malých ručních zbraní.

"Navzdory zraněním od střepin po výbuchu RPG (ruční protitankové střely, pozn. red.) jako velitel zorganizoval odpoutání ze zničeného automobilu, palbu na nepřítele, odsun raněných a přivolání lékařské evakuace. Teprve potom předal velení kolegovi," stojí v medailonu k jeho uvedení do Galerie hrdinů, v níž generální štáb ve svých prostorách představuje výjimečné příběhy svých vojáků. 

Střepina z raketometu zasáhla Kramplův obličej, v kritické chvíli viděl jen na jedno oko. Po záchraně sebe i kamarádů byl zhruba měsíc v léčení. "Přilba byla úplně děravá," řekl médiím dva roky po incidentu. To už mluvil jako veřejná figura. Tehdejší prezident Václav Klaus mu za jeho výkon udělil 28. října 2008 státní vyznamenání, medaili Za hrdinství.

Operace v týlu nepřítele

601. skupina speciálních sil generála Moravce se oficiálně ustavila roku 2003, přestože v různých formách existovala v armádě už dříve. V českém prostředí je obdobou amerických Navy Seals či britských SAS. Představuje vrcholný útvar, jenž je svým určením, schopností a náročností plněných úkolů jediným v zemi.

Speciálové opakovaně působili v Iráku, Afghánistánu, na Balkáně a naposledy v Mali. Příslušníci útvaru se nasazují do přímého boje, provádí útočné akce v týlu nepřítele či osvobozují rukojmí. V případě potřeby také plní úlohu zpravodajské jednotky schopné nasbírat strategické informace pro následnou bojovou akci.

V poslední době se skupina podílela na úspěšné evakuaci českých diplomatů a jejich afghánských spolupracovníků z Kábulu, když v srpnu 2021 Tálibán svrhl demokratický režim a převzal moc v zemi. Speciálové také v odvetě zneškodnili strůjce teroristického útoku, při kterém v létě 2018 nedaleko základny Bagrám zahynuli tři čeští vojáci.

"Vojáci speciálních sil zachránili řadu rukojmích a vyřešili nespočet dalších citlivých situací. Také pomáhají našim spojencům s výcvikem a působí v místech, kde potřebujeme mít oči a uši, abychom věděli, jestli se odtamtud neblíží nějaká hrozba," uvedla k jednotce ministryně Černochové při zářijové návštěvě.

"Základní kritéria nestačí"

Příslušnost k 601. skupině speciálních sil je zpravidla utajovanou informací. Platí to i pro konkrétní úkoly v poli, které plní. Za veřejnou informaci lze považovat jen jméno velitele. Ačkoliv armáda změny v čele speciálů, na rozdíl od jiných svých útvarů, neoznamuje. Ministerstvo obrany oficiálně neinformovalo, že Krampla je novým velitelem.

Fyzické, psychické a osobnostní nároky na příslušníky skupiny jsou nejnáročnější z armády. Pokud uchazeč ve výběru do útvaru třikrát neuspěje, další pokus už nedostane. "Nestačí splnit základní kritéria, voják musí být vnitřně přesvědčen, že ve speciálních silách chce pracovat," uvedl k tomu Krampla při návštěvě ministryně.

601. skupinu speciálních sil řídil před Tomášem Kramplou plukovník Tomáš Skácel, velel od května 2019 do konce letošního června. Po standardní době v čele útvaru se přesunul na generální štáb. "Plukovník Tomáš Skácel je zástupcem ředitele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany," řekla mluvčí armády Dvořáková. Právě ředitelství se skupina zodpovídá.

 

Právě se děje

Další zprávy