Ukrajinku žijící v Rusku soudí za separatismus

ČTK ČTK
3. 9. 2015 13:52
Aktivistka Darja Poljudová rozšířila na sociálních sítích zprávu o tom, že jsou Ukrajinci žijící na jihu Ruska utlačováni a žádají o připojení svého regionu k Ukrajině. Podle zákona o boji proti separatismu, který ruský parlament schválil v loňském roce, jí hrozí pět let strávených ve vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - V jihoruském Krasnodaru začal ve čtvrtek soud s místní aktivistkou Darjou Poljudovou, která je obviněna z extremismu a separatismu. Hrozí jí pět let vězení.

Žaloba jí klade za vinu, že na ruské sociální síti rozšířila stížnost na údajný útlak etnických Ukrajinců v Rusku, kteří prý žádají připojení jihoruské Kubáně k Ukrajině.

Šestadvacetiletá ukrajinská právnička žijící v Rusku na sociální síti napsala, že v Kubáni, rozlehlém stepním regionu při východních březích Černého a Azovského moře, jsou Ukrajinci vystaveni represím a žádají připojení k Ukrajině, kterou považují za svou historickou vlast. Poljudová se už loni zapojila do nepovoleného pochodu "Za federalizaci Kubáně" a vysloužila si za to 14 dní vězení.

Podle informací ruských opozičních médií nelze výzvy Poljudové a jejích stoupenců chápat doslovně. Jde prý spíš o kampaň, která má ironizovat argumenty, jež ruská propaganda používá při zdůvodnění loňské anexe Krymu a podpory proruského povstání v Donbasu.

Poljudová má být souzena podle zákona o boji proti separatismu, který ruský parlament schválil loni v květnu. Stejný paragraf uplatnil krasnodarský soud i proti jejímu spolupracovníkovi Pjotru Ljubčenkovi, který ale před ruskou justicí uprchl na Ukrajinu.

Kubáň je historický region s bohatými kozáckými tradicemi. Silně zastoupené ukrajinské etnikum, které v některých oblastech až do první světové války převažovalo, bylo po vzniku Sovětského svazu vystaveno rusifikaci. Dnes tvoří v této části Ruska Ukrajinci jen asi tři procenta populace.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy