reklama
 
 

Referendum o nezávislosti Katalánska uspořádáme, vzkazují starostové premiérovi

16. 9. 2017
Starostové téměř 700 katalánských měst a obcí reagovali na páteční prohlášení premiéra Mariana Rajoye, který regionální vládě pohrozil, že pokud neupustí od příprav referenda, většinu rozpočtu převezme centrální vláda. Referendum zakázal také Ústavní soud.

Barcelona - Více než 700 starostů katalánských měst a obcí se v Barceloně sešlo na mítinku, který měl centrální španělskou vládu ujistit o jejich trvající ochotě uspořádat referendum o nezávislosti této autonomní oblasti.

Madrid se snaží předejít konání plebiscitu plánovaného na 1. října a podnikl proti katalánské samosprávě už několik právních kroků.

"Nepodceňujte sílu katalánského lidu. Centrální státní moc má možná k dispozici spoustu zákonů a sbírek předpisů, ale nemají katalánský lid," vzkázal podle listu El País španělské vládě premiér Katalánska Carles Puigdemont. Zároveň ocenil odvahu starostů umožnit ve svých obcích konání referenda.

Španělská generální prokuratura tento týden přikázala policii zatýkat osoby, které budou referendum připravovat a nařídila vyšetřování stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout pro referendum obecní prostory.

"Dnes jsme všichni jednotní. Neuděláme ani krok zpět a umožníme lidem volit," řekl během sobotní akce předseda katalánské asociace obcí Miquel Buch, který se shromáždění zúčastnil vedle starostky Barcelony Ady Colauové a dalších sedmi stovek kolegů.

Zatímco premiér Mariano Rajoy konání referenda zcela vylučuje, katalánští představitelé vyhlašují, že jim v něm nezabrání ani zákonné hrozby.

Španělská vláda se kvůli plebiscitu obrátila na ústavní soud, který jeho konání minulý týden zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní. Ministerstvo financí v Madridu se v pátek rozhodlo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.

autor: ČTK | 16. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama