Po nezávislosti nevolá jen Katalánsko. Tohle jsou další evropské regiony, které chtějí víc autonomie

Simona Fendrychová Tomáš Kunc Simona Fendrychová, Tomáš Kunc
31. 10. 2017 20:10
Katalánský regionální parlament v pátek jednostranně vyhlásil nezávislost na španělské vládě. Přestože Madrid okamžitě omezil autonomii odbojného regionu, sesadil katalánskou vládu a vyhlásil na prosinec předčasné regionální volby, jde o historický krok, který může inspirovat separatistická hnutí jinde v Evropě. Podívejte se, jaké regiony usilují o nezávislost podobně jako španělské Katalánsko.
Foto: Aktuálně.cz

Separatismus v Evropě

Většina odbojných regionů v Evropě požaduje víc autonomie hlavně z ekonomických důvodů, někdy ale také hraje roli i kulturní odlišnost.

Dění ve španělském Katalánsku může některá další separatistická hnutí na starém kontinentě inspirovat. A není úplně jasné, jak na to budou reagovat vlády příslušných států. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy