Zločincům se komplikuje cesta do EU, úřady budou moct lépe prověřit žadatele o víza

Aneta Zachová, EURACTIV.cz
9. 7. 2021 19:21
Kdo chce do Evropy, nesmí představovat nebezpečí. Na takovém principu od roku 2011 funguje evropský vízový systém. Brusel se jej nyní rozhodl znovu posílit. Ambasády států, které vyřizují žádosti o víza, získají lepší přehled o tom, kdo má v plánu dorazit do EU. Žadatele budou moci nově prověřit ve všech evropských bezpečnostních databázích. Nová pravidla schválil Evropský parlament.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pokud chce občan třetí země vstoupit na území schengenského prostoru, musí v současnosti požádat o vízum na ambasádě či konzulátu daného členského státu. Tam také odevzdá své biometrické údaje - tedy otisk všech deseti prstů a digitální fotografii. Jedině tak získá povolení ke vstupu.

Nově schválená úprava úřadům do budoucna umožní zjistit například to, zda má žadatel o vízum do Evropy prohřešek v kterémkoli z členských států Evropské unie.

"Díky navrhovanému bezpečnostnímu vylepšení unijního systému na udělování víz budou všechny ambasády schopny posoudit žádosti občanů třetích zemí o vízum do Schengenu oproti bezpečnostním záznamům v databázích EU o spáchaných zločinech nebo pohřešovaných osobách," vysvětlil český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"Tato automatická kontrola by měla zaručit, že lidé využívající více identit nebudou mít šanci se do EU dostat. Díky povinné identifikaci držitelů víz na základě biometrických údajů zaznamenaných v jednotné databázi by se navíc měla uzavřít možnost zneužívat dlouhodobá víza k ilegálnímu překročení unijních hranic," doplnil poslanec.

Zatímco dosud se kontrolní systém týkal jen krátkodobých pobytů, nově bude obsahovat i záznamy žadatelů, kteří chtějí v Evropě setrvat dlouhodobě, například kvůli studiu či práci.

Systém bude evidovat i děti

Další novinkou je rozšíření na děti mladší 12 let, které se dosud do vízového informačního systému hlásit nemusely. I to se nyní změní. Databáze by tak mohla navíc pomoci třeba v hledání pohřešovaných dětí a odhalování jejich pašeráků.

Do vízového informačního systému nicméně nebudou muset dávat otisky prstů lidé starší 75 let.

Záznamy s otisky prstů a fotografiemi žadatelů o víza budou nově zpřístupněny i policejním složkám a Europolu. Těm se tak usnadní pátrání po zločincích či pohřešovaných osobách.

Dosud používané tištěné fotografie nahradí digitální obrázky ve vysokém rozlišení, které umožní databázím porovnávat obličeje žadatelů.

Největší reforma systému

Vízový informační systém pro občany třetích zemí mířících do EU funguje od roku 2011. Systém obsahuje jak biografické údaje, například jméno, pohlaví či věk, tak údaje biometrické, tedy otisky prstů a fotografii.

Změny schválené Evropským parlamentem představují podle zpravodaje legislativy, portugalského europoslance Paula Rangela, největší reformu od vzniku systému. Na jeho úpravě pracovaly evropské instituce tři roky.

"Vízový informační systém bude efektivnější a užitečnější nástroj, který usnadní práci úřadům, policii i konzulátům," prohlásil Rangel.

V roce 2019 přijaly ambasády zemí EU zhruba 17 milionů žádostí o krátkodobé vízum. Loni to byly pouze tři miliony kvůli restriktivním opatřením spojeným s pandemií covidu-19. O víza žádají nejčastěji občané Ruska, Číny, Turecka a Indie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy