Řeporyje

Policie navrhla obžalobu starosty Řeporyjí Novotného, důvodem jsou výroky o bývalém šéfovi policie

Policie navrhla obžalobu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) kvůli výrokům o bývalém policejním prezidentovi Stanislavu Novotném. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize (ČT). Bývalý šéf policie prohlašoval v ruské státní televizi Rossija 1, že je starosta Řeporyjí blázen. Starosta pak o exprezidentovi policie řekl, že zradil Česko a vlastizrádci mají viset. Podle police se starosta dopustil výtržnictví a podněcování k trestnému činu, za což mu hrozí až dva roky vězení.

"Ve věci od nás již odešel návrh na podání obžaloby na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5," oznámil ČT mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Spor mezi starostou a bývalým policistou vyvolala předloňská reportáž ruské televize o plánu na vybudování pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Stanislav Novotný, který policii šéfoval od května 1993 do října 1994, v reportáži označil starostu za blázna, neúspěšného novináře a člena "pražské kavárny", který se přes skandály snaží vydělávat peníze. "Měl by za to viset, to je vlastizrada," řekl poté starosta Pavel Novotný serveru iDnes.cz v reakci na výroky bývalého šéfa policie.

Zdroj: ČTK

Policie vyslechla tři ženy, které převáděly skupinu dětí přes koleje se spuštěnými závorami v Řeporyjích

Policisté zjistili identitu tří žen, které ve středu převáděly děti přes železniční přejezd v pražských Řeporyjích i přesto, že byly spuštěné závory a svítila výstražná signalizace. Policie to uvedla na Twitteru. Ženy byly ve čtvrtek vyslechnuty, policie zatím neinformovala o tom, že by je obvinila.

"Prověřováním případu získali detektivové informace, které vedly ke ztotožnění trojice žen z videozáznamu. Ty byly v průběhu včerejšího dne k případu vyslechnuty. I nadále probíhají standardní úkony trestního řízení," uvedli policisté. Už ve čtvrtek sdělili, že případ prověřují pro podezření z trestného činu obecného ohrožení.

Na středeční incident upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Z videa, které zveřejnila internetová televize mall.tv, vyplývá, že ženy poté, co projel vlak, převedly 13 dětí přes koleje, i když byly závory stále spuštěné.