Vlastizrádci by měli viset, řekl Pavel Novotný o příznivci Ruska. Policie ho obvinila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 7. 2020 16:53
Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči Stanislavu Novotnému. Starosta řekl, že jeho jmenovec je vlastizrádce a ti by "měli viset". V polovině července má podat kriminalistům vysvětlení. Případ má na starosti odbor extremismu a terorismu pražské policie.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou. | Foto: ČTK

Stanislav Novotný kritizoval svého jmenovce loni v prosinci ve vysílání ruské televize Rossija 1. Bývalý šéf české policie v letech 1993 až 1994 a nyní šéf spolku sdružujícího několik českých dezinformačních webů měl divákům vysvětlit, kdo je Pavel Novotný a jakou váhu mají jeho slova ve společnosti.

Člena ODS označil v televizi za blázna, neúspěšného novináře a člena "pražské kavárny", který se přes skandály snaží vydělávat peníze. O starostu pražských Řeporyjí se ruská televize zajímala kvůli jeho záměru vybudovat v Řeporyjích pomník vlasovcům.

Politik v reakci na jeho slova řekl serveru iDnes.cz, že je Novotný "šmejd". "Je mi lhostejné, co říkal o mně, ale vadí mi, jakým způsobem zradil Českou republiku, a vlastizrádci by měli viset," uvedl starosta.

Video: Stanislav Novotný v ruské televizi

Stanislav Novotný v Rossija 1: Novotný je blázen, pražskou kavárnu platí Soros | Video: Rossija 1

Za podobnou výhrůžku už je starosta obžalovaný

Novotný navíc čelí obžalobě za to, že loni v květnu na Twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky visel. Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na okupované území zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

"Obžaloba byla podána 9. dubna 2020 pro podněcování k trestnému činu. Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," řekl Deníku N mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Martin Černý. Věc ještě nebyla nařízena k projednání soudu. Komunálnímu politikovi za to hrozí až dva roky vězení.

"Vím, že nemám nikde do médií vyprávět, že někdo má viset. Jsou to ode mě strašné politické chyby a zaplatím za ně. Ale trvám na všem, co jsem řekl," řekl Deníku N Novotný.

Na začátku letošního roku byl Novotný podle serveru pravomocně odsouzen za vyhrožování smrtí podnikateli Markovi Vítovi. Soud mu uložil pokutu 66 600 korun. V pátek Deníku N zopakoval, že ji zaplatí a že jeho právní zástupkyně v dané věci podá dovolání Nejvyššímu soudu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy