Vlastizrádci by měli viset, řekl Pavel Novotný o příznivci Ruska. Policie ho obvinila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 7. 2020 16:53
Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči Stanislavu Novotnému. Starosta řekl, že jeho jmenovec je vlastizrádce a ti by "měli viset". V polovině července má podat kriminalistům vysvětlení. Případ má na starosti odbor extremismu a terorismu pražské policie.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou. | Foto: ČTK

Stanislav Novotný kritizoval svého jmenovce loni v prosinci ve vysílání ruské televize Rossija 1. Bývalý šéf české policie v letech 1993 až 1994 a nyní šéf spolku sdružujícího několik českých dezinformačních webů měl divákům vysvětlit, kdo je Pavel Novotný a jakou váhu mají jeho slova ve společnosti.

Člena ODS označil v televizi za blázna, neúspěšného novináře a člena "pražské kavárny", který se přes skandály snaží vydělávat peníze. O starostu pražských Řeporyjí se ruská televize zajímala kvůli jeho záměru vybudovat v Řeporyjích pomník vlasovcům.

Politik v reakci na jeho slova řekl serveru iDnes.cz, že je Novotný "šmejd". "Je mi lhostejné, co říkal o mně, ale vadí mi, jakým způsobem zradil Českou republiku, a vlastizrádci by měli viset," uvedl starosta.

Video: Stanislav Novotný v ruské televizi

Stanislav Novotný v Rossija 1: Novotný je blázen, pražskou kavárnu platí Soros | Video: Rossija 1

Za podobnou výhrůžku už je starosta obžalovaný

Novotný navíc čelí obžalobě za to, že loni v květnu na Twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky visel. Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na okupované území zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

"Obžaloba byla podána 9. dubna 2020 pro podněcování k trestnému činu. Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," řekl Deníku N mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Martin Černý. Věc ještě nebyla nařízena k projednání soudu. Komunálnímu politikovi za to hrozí až dva roky vězení.

"Vím, že nemám nikde do médií vyprávět, že někdo má viset. Jsou to ode mě strašné politické chyby a zaplatím za ně. Ale trvám na všem, co jsem řekl," řekl Deníku N Novotný.

Na začátku letošního roku byl Novotný podle serveru pravomocně odsouzen za vyhrožování smrtí podnikateli Markovi Vítovi. Soud mu uložil pokutu 66 600 korun. V pátek Deníku N zopakoval, že ji zaplatí a že jeho právní zástupkyně v dané věci podá dovolání Nejvyššímu soudu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy