Kupte si overaly a zásoby jídla, radilo město. Nechtěli jsme strašit, říká starosta

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
10. 8. 2020 15:27
Středočeské Neratovice se mohou pyšnit relativně příznivou koronavirovou situací. Proto bylo pro mnoho tamních obyvatel překvapením, když si v pátek na oficiální facebookové stránce přečetli text, v němž představitelé města nabádají občany k pořízení ochranného obleku nebo zásob jídla a pití na dva týdny. Starosta se za šíření paniky omluvil, podle něj byla zpráva nevhodně formulována.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Město lidem ve zprávě doporučuje zajistit si například zdravotnické pomůcky včetně ochranného pláště nebo overalu v potřebném počtu na dobu jednoho až dvou měsíců nebo dezinfekci, potraviny a vodu minimálně na čtrnáct dní. Podle autorů zprávy vznikl text na základě závěrů z mimořádné porady krizového řízení Středočeského kraje z minulého týdne.

Okres Mělník, pod který Neratovice spadají, přitom podle údajů ze 7. srpna patří se 17 nakaženými v rámci Středočeského kraje mezi nejméně zasažené oblasti. Až později do zprávy autoři doplnili, že situace v oblasti je stále příznivá a jde jen o obecné doporučení.

Město si za text od svých překvapených obyvatel v komentářích na Facebooku vysloužilo vlnu kritiky. "Co to proboha je? Tohle si vyloženě říká o vyvolání strachu a šíření poplašné zprávy," napsal například jeden z uživatelů. "To je super, že zase nebudou v obchodech základní potraviny, protože je někteří obyvatelé města vezmou útokem," napsala obyvatelka Neratovic.

Za zveřejnění textu se v neděli omluvil starosta města Roman Kroužecký (Společně pro Neratovice). "Cílem zprávy nebylo šířit poplašnou zprávu, ale informovat občany, jak se zachovat v případě krize. Neuvědomili jsme si, že špatné načasování a patrně nevhodná formulace sdělení by mohly způsobit u lidí strach či obavy," napsal a slíbil, že přijme opatření, aby se taková situace již neopakovala.

Podávám trestní oznámení, pohrozil Novotný

Kritice ovšem nečelí Neratovice pouze ze strany obyvatel, ale také politiků. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) na zástupce města podle svých slov dokonce podal trestní oznámení pro podezření z šíření poplašné zprávy. "Mám pocit, že se v Neratovicích zbláznili či se vymkl experiment s LSD na jednání krizového štábu," napsal na Twitteru. Zda policie případ řeší, deník Aktuálně.cz zjišťuje.

S Novotného slovy nesouhlasí Ladislav Drága, který se v kanceláři neratovického starosty zabývá krizovým vedením a u zprávy je uveden jako zodpovědná osoba. "Lidé to špatně pochopili, poplašná zpráva to není. A pan starosta Řeporyjí ať se podívá, co má na svých webových stránkách," řekl Aktuálně.cz.

Kroužecký poprosil ostatní politiky o zdrženlivost. "Chtěl bych požádat některé politiky, aby v této nelehké době nepřilévali olej do ohně a především na komunální úrovni jsme se spíše snažili pomáhat jeden druhému a nikoliv se snažit politicky zviditelnit," uvedl.

Video: Je to mediální virus, panika živila samu sebe, říká šéf Motola

Největší problém je, že imunizace společnosti je nízká. K uvolňování opatření mělo dojít už na konci dubna, říká ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy