Bez Vlasova. Z památníku hrdinů bitvy o Moskvu zmizelo jméno generála

ČTK ČTK
27. 7. 2020 17:00
Z památníku hrdinů bitvy o Moskvu v zimě 1941 v Jachromě u ruského hlavního města vymazali jméno generála Andreje Vlasova, uvedl ruský zpravodajský server Newsru.com. Vlasov se u Moskvy vyznamenal jako velitel jedné ze sovětských armád, které odvrátily německý útok a přiměly Němce k ústupu.
Památník u Moskvy.
Památník u Moskvy. | Foto: Wilberus / Wikimedia Commons / CC BY-SA

Později Vlasov upadl do zajetí a přešel na stranu nacistů jako vůdce Ruské osvobozenecké armády, jejíž příslušníci bývají známi jako vlasovci. Po válce byl Vlasov jako zrádce a kolaborant v Moskvě oběšen.

"Jak ubohá pomsta, jak hloupý pokus přepsat historii," napsal bloger Rustem Adagamov, který jako první na zmizení Vlasovova jména z památníku upozornil.

O vymazání Vlasovova jména z pamětní desky podle serveru MBCH požádalo ruské ministerstvo obrany. "Je to pravda. Vymazali ho na základě dopisu ministerstva obrany. Byla mu dokázána zrada. Ministerstvo požádalo o tento typ práce a práce byla provedena," uvedl mluvčí místní správy, aniž by upřesnil, kdy se tak stalo.

Připomínka Vlasovových vojenských zásluh vyvolala kontroverze také letos v Česku. Zastupitelstvo pražských Řeporyjí odhalilo v dubnu vzpomínkové místo na padlé vlasovce, kteří ještě před příchodem Rudé armády pomáhali pražským povstalcům v květnu 1945 v boji proti nacistické přesile. Ruské velvyslanectví na památník reagovalo podrážděně, označilo jej za ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.

Video: Označuje vlasovce za hrdiny a nečervená se. Ruská televize kritizuje starostu Novotného

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se objevil v ruské státní televizi Rossija-1. Ta ho kritizuje za to, že chce postavit pomník vlasovcům. | Video: Rossija-1
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy