Vystěhování Romů ze Vsetína bylo zbytečně drahé

ČTK ČTK
19. 5. 2011 16:26
Tvrdí to studie vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Vsetín - Někdejší vystěhování Romů ze Vsetína do vsí v jiných okresech se podle studie vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách prodražilo.

Vyžádalo si výdaje od obcí, krajů i státu.

Rodinám stejně hrozí exekuce a další vystěhování, sdělili představitelé agentury.

Na studii o vystěhovaných rodinách se pracovalo od loňského října do letošního ledna.

V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru.

Sedmdesát lidí se stěhovalo do jiných okresů

Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů. Přesun ostře kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti.

Čunek v rozhovoru České televizi ve čtvrtek řekl, že závěry zprávy nezná. Zopakoval však, že přestěhování nešlo udělat jinak.

"Dům padal, my jsme byli nuceni lidi vystěhovat a neměli kam. Podle rozhodnutí soudu jsme je mohli vystěhovat na ulici," uvedl senátor s tím, že tento krok by vládní agentura určitě nekomentovala kladně.

Místostarostka Vsetína Květoslava Othová (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekla, že radnice si závěry zprávy probere.

"Některé jsou inspirativní. Tehdy jsme dělali rozhodnutí v nějakém čase a za nějakých okolností. V dané chvíli to bylo řešení, které umožnilo rodinám, jež neměly nárok na náhradní bydlení, mít střechu nad hlavou," uvedla.

Radnice podle ní obsah zprávy zná. "Vezmeme si z toho do budoucna poučení pro další úvahy o integraci sociálně znevýhodněných či méně vzdělaných obyvatel," dodala.

Šest romských rodin skončilo v obcích na Jesenicku, Prostějovsku a Uherskohradišťsku.

"Postup měl pro vystěhované rodiny katastrofální důsledky a zároveň byl nákladným řešením pro stát a obce. Sociální situace všech rodin se zhoršila, všem rodinám v současnosti hrozí exekuce a vystěhování," uvedla agentura.

Přemístění romských rodin se velmi prodražilo

Podle jejích představitelů další výdaje, které si přemístění Romů vyžádalo, převýšily náklady na terénní a sociální práci s rodinami v místě jejich původního bydliště.

"Došlo k odložení a přesunutí nákladů na jiné instituce - obce, kraje a stát. Některé zvýšené náklady je však nucen postupně hradit i Vsetín," uvedl šéf agentury Martin Šimáček.

Pořízení domů, do kterých se šestice rodin přesunula, stálo 2,5 milionu korun.

Většina nemovitostí byla ve špatném stavu, u jedné bylo rozhodnutí o odstranění stavby. Nutné opravy podle agentury chudé rodiny zatěžují. Třem rodinám byla navíc na dům okamžitě kvůli dluhům nařízena exekuce.

"Rodiny nebyly připraveny na vlastnické bydlení, jejich finanční situace zcela neodpovídala nákupu nemovitostí ve špatném stavebně-technickém stavu," uvedl Šimáček. Podle něj argument někdejšího starosty Čunka, že se lidé postaví na vlastní nohy, byl absurdní.

Ekonomická situace rodin se zhoršila

Podle Čunka ale rodiny dostaly bezúročnou půjčku až do výše půl milionu korun se splátkovým kalendářem na dobu 20 let.

Město jim pak s jejich souhlasem vybralo dům, který se dal za tyto peníze pořídit. "Řekněte mi, která jiná rodina, neromská či neproblémová, takové dary od města může získat. Nikdo je nezíská," zdůraznil senátor.

Podle agentury se bytová a ekonomická situace rodin zhoršila. Hrozilo kvůli tomu odebrání dětí, pět z nich skončilo v dětských domovech.

Stát tak musel na jejich péči ročně zaplatit přes milion korun, podotkl Šimáček.

Podle Čunka město nemohlo jednat jinak

Malé obce zas neměly sociální pracovníky a příslušné služby, neziskové organizace v nich nepůsobily. Začalo se tedy žádat o dotace. Kraj musel pomoc sdružení koordinovat.

Vzniklá "krizová situace" zatížila i starostky a starosty, kteří ji museli řešit. "V některých obcích vznikl otevřený odpor původních obyvatel proti přistěhované rodině. Za této situace je soužití téměř nemožné," dodal Šimáček.

Čunek v souvislosti s přestěhováním rodin do jiných obci uvedl, že město nemohlo udělat nic jiného. "Ve Vsetíně to už nešlo a vyhodit na ulici jsme je nechtěli, tak nezbylo, než jim najít bydlení v jiných obcích," dodal.

Výsledky studie chce podle Šimáčka agentura používat jako ukázku toho, že vystěhování je "velmi nákladné a nevhodné řešení".

 

Právě se děje

Další zprávy