Zlín – Okresní soud ve Zlíně uložil pětatřicetiletému Pavolu Šindolárovi z Prahy trest čtyři roky a dva měsíce vězení za obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Muž byl provozním ředitelem hotelu v Březůvkách na Zlínsku, kde se ve vodě objevila nebezpečná bakterie legionella. Podle policie po pobytu v hotelu předloni zemřel na nemoc způsobenou touto bakterií jeden cizinec a další muž onemocněl. Šindolár podle obžaloby v hotelu ubytovával i poté, co mu hygienici kvůli legionelle provozování hotelu zakázali.
"Obžalovaný to nerespektoval. Místo, aby hotel uzavřel, provozoval ho a ubytovával tam osoby. Nedbal na jejich zdraví, přestože byl srozuměn s možnými následky a riziky," uvedl předseda senátu Pavel Houdek a dodal, že obžalovaný dal před zdravím ubytovaných přednost vidině zisku. Rozsudek není pravomocný, Šindolár si ponechal lhůtu na podání odvolání.
Hrozilo mu až deset let vězení. U soudu odpovědnost přiznal. Uvedl však také, že hotel chtěl mít otevřený i přes problémy jeho majitel František Divoký, který ale u soudu řekl, že je jen vlastníkem objektu. Ten podle svých slov pronajal brněnské firmě Amasco, jež hotel provozovala. Podle obchodního rejstříku Amasco patří Máriovi Macejkovi ze Slovenska, podle Šindolára je jejím skutečným majitelem Divoký, ten to ale odmítl.
Na konci roku 2014 onemocněl po návštěvě hotelu pětapadesátiletý muž. Nejdříve měl jen vysoké teploty, poté začal ztrácet stabilitu a špatně mluvil. Do nemocnice ho odvezla záchranná služba, upadl na dva měsíce do kómatu, poté byl měsíc na jednotce intenzivní péče a další měsíc na rehabilitačním oddělení, kde se začal učit znovu chodit. Dosud navštěvuje lékaře, bere léky a byla mu přiznána invalidita třetího stupně, nepracuje. Podle znalce mohl i zemřít. "S rozsudkem souhlasím. Ale jsem přesvědčený o tom, že za veškerou škodu, která mi byla způsobena, může majitel hotelu," řekl novinářům poškozený. Soud mu přiznal 5,88 milionu Kč odškodného. Šindolár ale řekl, že miliony korun schopen zaplatit není.
Bakterii našli hygienici v pitné a teplé vodě v hotelu laboratorní analýzou. Provozovatel podle obžaloby hotel nezavřel, navíc na internetu dál nabízel zvýhodněné pobyty. Podle policie tak ohrozil minimálně 36 lidí. Šindolár řekl, že udělal většinu úprav, které požadovali hygienici, například ve sprchách či chemické ošetření vody. Hotel prý otevřel, "když mu bylo řečeno, že všechno je opraveno z 80 procent a že hotel má otevřít". Kdyby byl hotel jeho, prý by to neudělal. Hosté hotelu podle Šindolára o problémech nevěděli.
Případ začal ohlášením onemocnění cizince bakterií legionella Krajské hygienické stanici ve Zlíně. Cizinec na tuto nemoc zemřel po návratu do své vlasti z krátkého pobytu ve wellness hotelu. Pracovníci hygienické stanice podle policie ve vodě v hotelu zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie legionella. Hygienici o kontaminaci ihned vyrozuměli provozovatele, ten podle obžaloby ale nezbytná opatření neučinil.