Šestice mužů vydírala podnikatele. Soud rozdal tresty

ČTK ČTK
21. 3. 2013 10:24
Od trojice mužů z Kroměřížska požadovali pod různými pohrůžkami 36 milionů

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil tři nepodmíněné tresty vězení, tři podmíněné a peněžité tresty šesti mužům, kteří podle obžaloby vydírali podnikatele.

Od trojice mužů z Kroměřížska údajně požadovali pod různými pohrůžkami 36 milionů korun, dvěma mladým podnikatelům z Bruntálska chtěli prý dát za vyučenou a oloupit je o několik desítek tisíc korun.

Podle obžaloby byl hlavním organizátorem jednačtyřicetiletý podnikatel z Kroměříže Martin Závrbský, jehož známý, sedmačtyřicetiletý podnikatel Zdeněk Kadeřábek z Přerova, nasměroval na osmačtyřicetiletého invalidního důchodce z Olomoucka Jaroslava Pavlíka.

Závrbskému soud uložil sedmileté vězení a peněžitý trest milion korun, Pavlíkovi vězení v délce sedm let a deset měsíců. Kadeřábek odešel s tříletou podmínkou a peněžitým trestem 250 000 korun.

Závrbský údajně chtěl vymoci pohledávku, kterou prý měl u podnikatele z Kroměřížska. Pavlík se proto dohodl s dvacetiletým kuchařem Dominikem Schrötterem z Olomouce a dalším neznámým mužem, že ho postraší a okradou.

Schrötter s komplicem měli za úkol poškozeného u něj doma přemoci, spoutat a počkat na výhružný telefonát. K tomu podle obžaloby chtěli vybrat trezor, v němž očekávali několik milionů. Muž se ale ubránil. Schrötterovi soud dal 3,5 roku vězení.

Náhradní plán nevyšel

Závrbský údajně poté vymyslel jiný plán. Poškozenému a jeho dvěma obchodním partnerům napsali anonymní výhružné dopisy, kde jim v případě nezaplacení 36 milionů korun hrozili zveřejněním materiálů, které prý prokazovaly jejich nekalé podnikatelské praktiky.

Za případnou spolupráci s policií jim hrozili ublížením 'na nejcitlivějších místech'. Poškození se ale nezalekli a věc oznámili.

Předání peněz se mělo uskutečnit loni v březnu na parkovišti u benzinové čerpací stanice za Olomoucí. Policie zde zadržela Schröttera spolu s třiadvacetiletým zedníkem Jakubem Nevřelou z Olomouce. Oběma hrozilo až osm let vězení.

Krátce nato dopadla i Pavlíka. Později kriminalisté přišli na to, že na vydírání mají lví podíl i Závrbský a Kadeřábek.

Kromě toho státní zástupkyně Závrbského, Pavlíka a čtyřiadvacetiletého Michala Vávru z Přerovska vinila z pokusu o loupež, kterého se muži dopustili o měsíc dříve na dvou bratrech z Bruntálska.

Závrbský údajně požádal Pavlíka, aby je 'profackoval', neboť mu prý mladíci dlužili. Pavlík podle obžaloby poslal do akce svého mladistvého syna a Vávru, kteří měli navíc donést peníze, 60 až 100 tisíc korun.

Bratři se ale ubránili a akce tak opět skončila krachem.

Finanční nouze a potíže s exekutorem

Vávra, jemuž hrozilo až deset let, vinu přiznal a činu litoval, podobně i Schrötter. Nevřela tvrdil, že pouze šel na benzinku pro tašku, o jejímž obsahu nic nevěděl. Motivací všech tří mladíků prý byly peníze.

Kadeřábek přiznal, že Závrbského s Pavlíkem seznámil, i to, že po vykradení domu podnikatele měl dostat odměnu. O vydírání se ale prý dozvěděl až od policistů. Pavlíka přivezla eskorta z vazební věznice.

Nevřelovi soud udělil podmíněný dvouletý trest s tříletou zkušební dobou a Vávrovi tříletou podmínku s pětiletým odkladem.

Pavlík již na policii trestnou činnost doznal. Dohnala jej k ní prý finanční nouze a potíže s exekutorem.

Závrbský však vinu odmítl. Pohledávku prý měl u zkrachovalé kroměřížské firmy Elma - Therm, a ne u podnikatelů, kteří byli vydíráni a dříve v této společnosti pracovali.

Odmítl také, že by naváděl k vykradení domu podnikatele a k psaní anonymních dopisů.

 

Právě se děje

Další zprávy