Policie spočítala: Hlídání Vrbětic stojí 3,5 milionu měsíčně

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2014 20:25
V částce jsou započteny zejména náklady na mzdy policistů a benzin s naftou. S dalšími miliony navíc počítá také armáda, která ale přesnější údaje teprve chystá.
Policii stojí každý měsíc zásah ve Vrběticích 3,5 milionu korun.
Policii stojí každý měsíc zásah ve Vrběticích 3,5 milionu korun. | Foto: Policie ČR

Praha - Policejní prezidium spočítalo, že hlídání okolí muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku bude stát každý měsíc 3,5 milionu korun.

Lokalitu, kde došlo minulý týden k dalšímu výbuchu a zasedala tu o víkendu Bezpečnostní rada státu, nepřetržitě střeží na dvanácti stanovištích desítky policistů. Na místě navíc zasahují i policejní pyrotechnici.

"Prozatím byly vícenáklady spočítány na 3,5 milionu korun měsíčně. Jsou to mimořádné a neočekávané náklady na mzdy policistů a pak taky na provoz, zejména pak pohonné hmoty," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Armáda, která má po pondělním pokynu vlády premiéra Bohuslava Sobotky poslat do Vrbětic další vojáky, zatím náklady teprve počítá. Prvotní číslo se zastavilo na necelém milionu korun, jde však pouze o peníze na platy a stravu. Je tak jisté, že celkové náklady tak podstatně vzrostou.

"Provozní náklady například na pohonné hmoty, techniku a leteckou techniku budou vyčísleny následně," řekl Jan Šulc z oddělení komunikace Generálního štábu Armády České republiky.

Areál bude hlídat 500 vojáků

Podle Šulce půjde nejméně o řád milionů korun. To proto, že vláda rozhodla o nasazení nejen pěti stovek profesionálů, ale také o využití dronu s nočním viděním a termovizí. Kolik stojí letová hodina, však vojáci neuvedli.

Sobotkův kabinet navíc rozhodl, že příslušníci armády mohou v případě nutnosti zůstat na Zlínsku až do konce června příštího roku. A čím déle tam budou hlídat, tím víc se náklady vyšponují nahoru. Možná až do desítek milionů korun.

"Rozšíření počtu nasazených vojáků posune náklady v dalším období do zcela jiné úrovně," naznačil Šulc bez dalšího upřesnění.

Ministerstvo vnitra, pod které spadá policie a hasiči, až do druhého výbuchu minulou středu odhadovalo, že kvůli mimořádné situaci u Vrbětic zaplatí resort zhruba 42 milionů korun. Již nyní je zřejmé, že tato částka bude ještě vyšší.

"Letos už vláda na platy zasahujících policistů schválila 7,6 milionu korun," uvedl mluvčí vnitra Vladimír Řepka. Resort ministra Milana Chovance zatím odmítá jednoznačně říci, zda bude tyto peníze zpětně vymáhat po viníkovi. "Zatím platí, že se musí vše vyšetřit a pak lze řešit i tuto otázku," dodal mluvčí Řepka.

Sám stát přitom bude podle všeho čelit žádostem o odškodné. Jak informoval deník Aktuálně.cz, o náhradu škody se přihlásí společnost Bochemie, která v areálu u muničních skladů provozuje linku na recyklaci prošlého raketového paliva. Kvůli výbuchům však musela provoz zastavit a tvrdí, že přišla na zmařených obchodech minimálně o miliardu korun.

Stát přes ministerstvo obrany vzkázal, že je pro tyto případy pojištěný.

Stropnický: Výbuchy nejsou náhoda

Podle ministra obrany Martina Stropnického patří mezi mnoho příčin opakovaných výbuchů munice nejen absence jakékoliv kontroly, ale také lovecké hony či automobilové závody, které se měly ve vrbětickém areálu konat. Varianta, že nejde o náhodu, se nabízí "logicky a zákonitě", vysvětlil Stropnický v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Sklad číslo 16 s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, sklad číslo 12 pak minulou středu 3. prosince. Oba si od státu pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Přestože se během tohoto víkendu mohly zhruba dvě tisícovky evakuovaných obyvatel z okolních obcí vrátit zpět domů, zůstává až do odvolání uzavřena silnice od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1 200 metrů od epicentra druhého výbuchu.

Babiš zpochybnil pověst firmy

Podle ministra financí Andreje Babiše by místní lidé, kterých se dotkla evakuace, měli dostat finanční odškodnění. Babiš zároveň firmu Imex nařkl z pochybné a kontroverzní pověsti a v neděli v České televizi řekl, že v noci před druhým výbuchem navštívil sklad šéf firmy Imex.

Společnost sice přes svého právníka Radka Ondruše přítomnost jednatele potvrdila, prý však šel jen zkontrolovat munici určenou k prodeji. Vyloučila tak, že by za explozí mohl stát sám ředitel nebo jím pověření lidé.

Zároveň Ondruš Babišovi pohrozil, že pokud se neomluví, bude ho žalovat za poškození dobrého jména firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy