Babiš osočil zbrojaře kvůli Vrběticím, firma ho chce žalovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2014 19:41
Druhý muniční sklad nevybuchl náhodou, tvrdí ministr financí. Společnost Imex Group, která si sklady s granáty pronajala od státu, měla prý potíže i v Bulharsku. Je to lež, brání se firma.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že druhý sklad ve Vrběticích na Zlínsku nevybuchl náhodou. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce.

Firma Imex Group, která užívala oba vybuchlé sklady, je podle něj velmi kontroverzní. Podobným problémům údajně čelila v Bulharsku, zbraně měla podle Babiše vyvážet například do Konga, pro které platí zbrojní embargo.

Podle právníka firmy Radka Ondruše ale ministr lže a firma chystá žalobu. "Připravuji předžalobní návrh. Babiš se buď veřejně omluví, nebo bude muset u soudu dokazovat, že má pravdu. Jako obchodník ví, že poškodil jméno firmy," řekl Ondruš pro Aktuálně.cz.

Ve vojenském areálu u Vlachovic vyletěly do povětří dvě budovy. První 16. října, druhá ve středu. Obě si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Věc nyní vyšetřuje policie.

"Ta firma, které vybuchly ty dva sklady, je velice kontroverzní firma. Ta firma vyvezla munici do Bulharska, kde to taky bouchlo," řekl Babiš. Jeho výtky Ondruš odmítl.

"V Bulharsku v roce 2011 vybuchl sklad, kde byl uložen vojenský materiál tří firem. Jednou z nich byl Imex Group. Bulharská strana nikdy klienta nežalovala," uvedl právník firmy. Podle něj je nepravdivá i informace o tom, že společnost vyvážela zbraně do Konga. "V tomto teritoriu obchodovala jen v Zimbabwe. Obchod povolovala tři ministerstva," řekl.

Podle Babiše má Imex Group za sebou další podivné společnosti. "Údajně večer před prvním výbuchem navštívil ten sklad majitel firmy. Údajně. Druhý den tam přišli dva zaměstnanci a chudáci tam zůstali," podotkl Babiš s odkazem na dvojici obětí prvního výbuchu.

Návštěvu majitele ve skladu Ondruš potvrdil. "Materiál se měl vyvážet, přijel ho zkontrolovat. Toto jsme sdělili policii hned po výbuchu," řekl.

Nebyla to náhoda

"Všichni experti se domnívají, že druhý sklad nevybuchl náhodou," poznamenal dále. "Já si to také myslím," dodal.

Informace prý získal konzultací se zaměstnanci ministerstva obrany. Babiš také řekl, že na problémy v muničním skladu na Zlínsku už před lety upozorňovala Bezpečnostní informační služba.

"Jsme v kontaktu s policií i s vojáky. Snažíme se nalézt a označit místa, kde v minulosti vznikala rizika, jejichž součet vyústil v události, kterých jsme svědky. Jinými slovy - míříme na kořeny celého problému," řekl bez dalších podrobností mluvčí tajné služby Jan Šubert.

Asi čtyřicetikilový granát po první explozi uvízl pod izolací haly číslo 11 areálu ve Vrběticích. Foto: Policie ČR
Asi čtyřicetikilový granát po první explozi uvízl pod izolací haly číslo 11 areálu ve Vrběticích. Foto: Policie ČR | Foto: Aktuálně.cz

Zároveň Babiš ale odmítl, že by pochybil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Chybou podle něj bylo to, že sklady stát v roce 2011 společnosti pronajal. Kritizoval i údajně špatné rozdělení kompetencí státních úřadů. Je podle něj například nesmyslné, aby licenci na munici vydávalo ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoli resort obrany.

Babiš: Chyboval i hejtman

Podle vicepremiéra pochybil i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD), který měl prý vyhlásit v oblasti krizový stav. Babiš má za to, že tak neučinil z ekonomických důvodů.

Podle hejtmana ale nemohl být krizový stav vyhlášen, protože k tomu nebyly zákonné podmínky. "Stav nebezpečí se vyhlašuje jen v případě, že složky Integrovaného záchranného systému situaci nezvládají," řekl Mišák pro Českou televizi.

Babiš rovněž uvedl, že si firmy mají munici z Vrbětic co nejrychleji odvézt. Právník Ondruš tvrdí, že o to už nějakou dobu firma usiluje. "O odvezení usilujeme od výbuchu. Materiál byl prodaný. Nikdo s námi ale ze strany státu nekomunikuje," řekl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy