Kompromis v nemocnici: Vrací se i největší rebelové

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
25. 2. 2011 17:11
V Uherském Hradišti se ředitel špitálu Karásek dohodl s odbojnými doktory
Lékaři se vrací do nemocnic.
Lékaři se vrací do nemocnic. | Foto: Julie Remy

Uherské Hradiště - I v poslední české nemocnici začali lékaři stahovat výpovědi, které dali v rámci protestní akce "Děkujeme, odcházíme".

Odboráři se na tom v pátek dohodli s ředitelem Antonínem Karáskem. "Jednání bylo korektní a krátké. Teď zahajujeme proces stahování výpovědí," řekl předseda místního odborového klubu lékařů Petr Vysloužil.

Ještě ve čtvrtek dopoledne to přitom vypadalo, že se ani jeden z doktorů do nemocnice nevrátí. Lékařům se totiž nelíbilo, že jim chce Karásek nabídnout nové smlouvy. Tím by ztratili nárok na mnohé výhody.

Ředitel se s lékaři nakonec dohodl, že přijdou o příspěvek za věrnost. Doktoři tady za pět odpracovaných let dostávají 500 korun měsíčně, za 10 let 750 korun a za 15 let 1000 korun měsíčně.

Ne všichni doktoři se do nemocnice vrátí

Memorandum, které podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger s šéfem Lékařského odborového klubu Martinem Engelem, však lékařům garantuje, že měsíčně dostanou navíc pět až osm tisíc korun.

Karásek tento týden rozhodl, že dvěma hlavním odborářům - Petru Vysloužilovi a Janu Uhýrkovi, který je místopředsedou odborů - od 21. února do vypršení výpovědi nepřidělí žádnou práci. Dnešní dohoda se však vztahuje i na tyto dva lékaře. Ti shodně řekli, že s novými podmínkami "nemají problém".

Podívejte se, jak vyjednávali lékaři s ministrem Leošem Hegerem:

Ne všichni rebelující lékaři se ale do nemocnice v Uherském Hradišti vrátí. Podle Vysloužila si zhruba pět doktorů našlo pracovní místo jinde.

Karásek již dříve na některé posty uzavřel pracovní smlouvy s jinými lékaři. Podle hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka takto přijal dvacet doktorů. Předseda dozorčí rady Ladislav Kryštof to ve čtvrtek komentoval s tím, že to nevadí.

"Stav lékařů v Uherském Hradišti není naplněný. Je nutné, aby přišli další lékaři. Tak nebude stávající personál přetěžován," uvedl.

Vztahy pacientů s lékaři se nezlepšily

I když odborová akce "Děkujeme, odcházíme" oficiálně skončila a lékaři k 1. březnu hromadně z nemocnic neodejdou, má jejich protest v nemocnicích i mezi pacienty dozvuky.

Oficiálně je podle vedení nemocnic vše v pořádku. Pacientské organizace ale mluví o narušené důvěře a některé sestry údajně odmítají dělat práci za lékaře jako dosud. Prý když si vybojovali růst platů, tak ať si svoji práci udělají sami.

Lékaři Milan Kubek a Miloš Voleman. O dohodě s ministrem se rozhodlo v hotelu Golf.
Lékaři Milan Kubek a Miloš Voleman. O dohodě s ministrem se rozhodlo v hotelu Golf. | Foto: Ludvík Hradilek

"Vztahy pacientů s lékaři se touto protestní akcí určitě nezlepšily," řekla Jana Petrenko z občanského sdružení Koalice pro zdraví. Chce proto uspořádat ke Dni pacientů, který připadá na 18. dubna, diskusi pacientů s lékaři. Do té doby také zmapuje jejich názory na doktory.

Někteří pacienti dokonce chtějí, aby byl zveřejněn seznam lékařů, kteří dali v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" výpověď. Stížností přišly i na Svaz pacientů. Její šéf Luboš Olejár ale odmítá, že by seznam někdy vznikl.

Podle řady pacientů byla forma lékařského protestu příliš drsná. Šéf lékařských odborů Martin Engel tvrdí, že za 21 let zkusili doktoři už všechny možnosti bez úspěchu. Kdyby nynější kampaň byla méně agresivní, ničeho by podle něj opět nedosáhli.

 

Právě se děje

Další zprávy