Zlín - Speciální policejní útvar Kobra odkryl ve Zlínském kraji daňový únik při obchodování s toaletním papírem a papírovými ubrousky a utěrkami se škodou za zhruba 25 milionů korun. Je to jeho první úspěch ve Zlínském kraji, byť trestná činnost probíhala po celé ČR i v zahraničí. Novinářům to řekli představitelé policie, finančního ředitelství a celníků.
Podnikateli z Uherskohradišťska byl zabaven toaletní papír, ubrousky a utěrky v hodnotě 25 až 30 milionů korun.Bylo to asi 3,7 milionu kusů. Zboží podle zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiřího Žežulky sloužilo jen jako "daňový nosič", když fiktivně obíhalo po firmách v EU. "Nemělo skončit u konečného zákazníka," uvedl Žežulka. Výtěžek z prodeje zboží bude podle něj použit na úhradu nedoplatků na DPH.
Podle zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Davida Chovance je toaletní papír pro podobné obchody netradiční. "Nikdy jsme se s ním předtím nesetkali. Obvykle to bývají pohonné hmoty nebo nějaké kovy, šrot, betonářská ocel a podobně. Možná právě proto pachatelé daňové trestné činnosti zvolili tuto komoditu, aby to nepřipoutalo naši pozornost," míní Chovanec.
Policie se případem zabývá pro podezření z podvodu a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se sazbou pět až deset let. "Obviněn zatím nikdo nebyl," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle něj byly do obchodů zapojeny společnosti z tuzemska i ciziny, jejich počet ani další bližší informace nechtěl Tuhý vzhledem k pokračujícímu vyšetřování uvádět.
"Princip této daňové kriminality spočívá v tom, že při vzájemných obchodních transakcích dochází k dalšímu překupování zboží a uplatňování nezákonného odpočtu daně, v tomto případě daně z přidané hodnoty. Právě tím, že existují fiktivní firmy s nasazenými takzvanými bílými koni dochází k daňovým únikům, které poškozují stát," popsal obecně tyto podvody Tuhý.
Podle Žežulky škoda v aktuální kauze narostla už na 30 milionů Kč a ještě se může zvýšit. Na nekalé obchody se přišlo po kontrole na přelomu ledna a února, když podle Žežulky pracovníci finanční a celní správy zaznamenali během tří dnů mezi Slovenskem a Českem 40 přeprav zmíněného zboží od jednoho dodavatele jednomu příjemci v ČR.
Pracovníci finančního úřadu zjistili, že toaletní potřeby byly pořizovány dvěma uherskohradišťskými firmami, které zboží ihned dodávaly zpět na Slovensko firmě, jejímž jednatelem byl stejný člověk jako u obou uherskohradišťských firem. Obě společnosti nepředložily doklady k osvobození od povinnosti platit DPH, plátce navíc údajně zboží prodával i v tuzemsku.
Skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, funguje od poloviny června. Tvoří ji policisté, celníci a specialisté finanční správy, kteří dříve pracovali samostatně. Nyní si však mohou vyměňovat informace a vybírat kauzy k řešení.