Policie: Pětice krátila daně, stát okradla o 289 milionů

ČTK ČTK
13. 8. 2014 11:50
Podle kriminalistů vytvořili řetězec předstíraných nákupů a prodejů v oblasti reklamy a vystavovali k nim daňové doklady. Mezi obviněnými je i daňový poradce a advokát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat pět lidí a jednu firmu kvůli krácení daní, kterým způsobili škodu 289 milionů korun. Jeden z obviněných podle kriminalistů vše organizoval z věznice.

Kriminalisté případ vyšetřovali od léta 2011, v poslední době na něm v rámci týmu Kobra spolupracovali s pracovníky finanční správy. Pět lidí a jednu firmu navrhli u Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalovat z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, dva z obviněných navíc z legalizace výnosů z trestné činnosti.

"Obvinění měli po vzájemné domluvě soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob jedné z firem," uvedl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle kriminalistů vytvořili řetězec předstíraných nákupů a prodejů v oblasti reklamy a vystavovali k nim daňové doklady. S jejich využitím si pak obvinění, mezi kterými je i daňový poradce a advokát, údajně snižovali daně.

Pokyny předával obhájce

Skupinu měl podle detektivů nejdříve na svobodě a poté i z věznice řídit muž, který byl odsouzen za obdobnou trestnou činnost. Pokyny ostatním předával prostřednictvím dalšího muže, který vystupoval jako jeho obhájce. Obviněný daňový poradce měl pomáhat nelegálně optimalizovat daňová přiznání.

"Do podvodů měla být zapojena i manželka hlavního organizátora, která na základě jeho pokynů měla zajišťovat každodenní chod společností," doplnil mluvčí.

V červnu protikorupční policie v rámci tohoto případu s krycím názvem Klima provedla sedm domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Jako výnos z trestné činnosti při nich zajistila osm milionů korun v hotovosti, 6,5 milionu na bankovních účtech, nemovitosti za zhruba deset milionů korun, auta za 7,5 milionu a pohledávky ve výši 110 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy