Tým Kobra zabránil podvodu s palivy za 650 milionů

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 8. 2014 12:50
Firma nakupovala pohonné hmoty bez daně a pak je prodávala za nízké ceny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radim Beznoska/Economia

Praha - Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, zabránila krácení daně u firmy, která do Česka dovážela pohonné hmoty. Pokud by tým nezasáhl, škoda by se vyšplhala na 650 milionů korun. Útvar na místě zajistil také 700 tisíc litrů pohonných hmot.

Firma nakupovala pohonné hmoty bez daně a pak je prodávala za podezřele nízké ceny. "Celý ten model připomínal efekt sněhové koule. Subjekt nakupuje hmoty bez daně. V okamžiku, kdy je prodává odběratelům, od nich daně inkasuje, takže tu částku daňové povinnosti má k dispozici a znovu ji otočí do nákupu pohonných hmot," vysvětlil David Chovanec, zástupce ředitele Generálního ředitelství cel.

Malá firma s obřím obratem

Zásah pod krycím názvem Othello začal již před několika měsíci, podíleli se na něm specialisté celní, finanční správy a protikorupční policie. Tým Kobra zaujala především podezřele nízká cena paliv, a tak se začal zajímat o strukturu firmy a její finanční toky.

Protože celý případ neprobíhá v rámci trestního řízení, ale v rámci řízení daňového, nechtěl Chovanec specifikovat ani jméno firmy, ani místo, kde podnikala. Jen dodal, že se jednalo o nový daňový subjekt, který pohonné hmoty dovážel z Německa.

Podle Jiřího Žežulky z Generálního finančního ředitelství šlo o společnost s nízkým majetkem a omezeným ručením, která fungovala v pronajatých prostorách. Na řízení podniku se podílely dvě osoby, které byly za daňovou trestnou činnost v minulosti odsouzeny. Firma za několik měsíců podle Žežulky dosáhla obratu kolem 2,6 miliardy korun.

Po zaplacení může znovu podnikat

"Protože nebyl daňový subjekt schopen zajišťovací příkazy uhradit, provedli jsme exekuci," doplnil Žežulka. Finanční správa na účtech podezřelé společnosti zabavila 260 milionů korun, přičemž nedoplatek na dani činil 270 milionů korun. Celní správa zabavila na účtech zhruba 350 milionů korun, přičemž daňový nedoplatek byl zhruba 370 milionů korun. Zbývajících 30 milionů chtějí správci daně získat prodejem zabavených pohonných hmot.

"Pokud subjekt daně nakonec doplatí nebo zůstane jen minimální nedoplatek, nic mu nebrání, aby začal znovu podnikat," doplnil Chovanec. "Budeme obezřetní," dodal k tomu Žežulka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy