Tým Kobra zabránil podvodu s palivy za 650 milionů

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 8. 2014 12:50
Firma nakupovala pohonné hmoty bez daně a pak je prodávala za nízké ceny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radim Beznoska/Economia

Praha - Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, zabránila krácení daně u firmy, která do Česka dovážela pohonné hmoty. Pokud by tým nezasáhl, škoda by se vyšplhala na 650 milionů korun. Útvar na místě zajistil také 700 tisíc litrů pohonných hmot.

Firma nakupovala pohonné hmoty bez daně a pak je prodávala za podezřele nízké ceny. "Celý ten model připomínal efekt sněhové koule. Subjekt nakupuje hmoty bez daně. V okamžiku, kdy je prodává odběratelům, od nich daně inkasuje, takže tu částku daňové povinnosti má k dispozici a znovu ji otočí do nákupu pohonných hmot," vysvětlil David Chovanec, zástupce ředitele Generálního ředitelství cel.

Malá firma s obřím obratem

Zásah pod krycím názvem Othello začal již před několika měsíci, podíleli se na něm specialisté celní, finanční správy a protikorupční policie. Tým Kobra zaujala především podezřele nízká cena paliv, a tak se začal zajímat o strukturu firmy a její finanční toky.

Protože celý případ neprobíhá v rámci trestního řízení, ale v rámci řízení daňového, nechtěl Chovanec specifikovat ani jméno firmy, ani místo, kde podnikala. Jen dodal, že se jednalo o nový daňový subjekt, který pohonné hmoty dovážel z Německa.

Podle Jiřího Žežulky z Generálního finančního ředitelství šlo o společnost s nízkým majetkem a omezeným ručením, která fungovala v pronajatých prostorách. Na řízení podniku se podílely dvě osoby, které byly za daňovou trestnou činnost v minulosti odsouzeny. Firma za několik měsíců podle Žežulky dosáhla obratu kolem 2,6 miliardy korun.

Po zaplacení může znovu podnikat

"Protože nebyl daňový subjekt schopen zajišťovací příkazy uhradit, provedli jsme exekuci," doplnil Žežulka. Finanční správa na účtech podezřelé společnosti zabavila 260 milionů korun, přičemž nedoplatek na dani činil 270 milionů korun. Celní správa zabavila na účtech zhruba 350 milionů korun, přičemž daňový nedoplatek byl zhruba 370 milionů korun. Zbývajících 30 milionů chtějí správci daně získat prodejem zabavených pohonných hmot.

"Pokud subjekt daně nakonec doplatí nebo zůstane jen minimální nedoplatek, nic mu nebrání, aby začal znovu podnikat," doplnil Chovanec. "Budeme obezřetní," dodal k tomu Žežulka.

 

Právě se děje

Další zprávy