Hrozba povodní na Zlínsku opadla. Hladiny toků po bouřkách a prudkých lijácích už klesají

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2016 8:02
Už jen na Bystřičce v profilech pod i nad přehradou platí 2. stupeň povodňové aktivity, stav bdělosti pak na Husitském potoku v Solanci, na Stanovnici pod přehradou Karolinka a na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí. Nejvíce v neděli napršelo ve Fryštáku a ve Staré Huti. Nyní už jsou srážky jen lokální, podle meteorologů bude v pondělí v kraji oblačno, přechodně až polojasno. Ojediněle se objeví přeháňky, četnější by měly být na Valašsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marcela Hronová

Zlín - Vydatné deště, které na Zlínsku zvedly hladiny řek, se přesunuly na Slovensko a slábnou. Na tocích, kde byly v noci dosaženy vyšší stupně povodňové aktivity, už průtoky klesají.

Bouřky zasáhly region v neděli odpoledne a v noci na pondělí. Hasiči vyjížděli ke zhruba stovce událostí. Všechny se obešly bez újmy na zdraví, řekl Roman Žemlička z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Mezi zásahy převažovala technická pomoc, hlavně čerpání vody ze zaplavených sklepů. "Hasiči ani všechny nahlášené události nestíhali. Některé si tak vyřešili majitelé nebo události samy odezněly," řekl Žemlička.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí už jen na Bystřičce v profilech pod i nad přehradou, stav bdělosti pak na Husitském potoku v Solanci, na Stanovnici pod přehradou Karolinka a na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejvíce v neděli napršelo ve Fryštáku a ve Staré Huti. "Od dvou hodin odpoledne do osmé hodiny večerní spadlo ve Fryštáku 87 mm, celkově tak na Fryštáku byl zaznamenán úhrn 106 mm, ve Staré Huti 86 mm, v Přerově 78 mm a na Vsetíně 72 mm srážek," sdělil mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodňových stupňů dosáhly už v neděli vpodvečer hladiny na Lukovském potoku v Kostelci, na Dřevnici v Kašavě, na Januštici v Dolní Vsi, ve Fryštáckém potoku ve Fryštáku, v Trnavě a Všemině na Zlínsku. Podle Chmelaře byl na přítocích do vodního díla Fryšták krátkodobě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity, stejně tak kolem půlnoci na přítoku do nádrže Bystřička.

Srážková činnost se v noci postupně přesunula na Slovensko a do povodí Odry a slábne. Podle meteorologů bude v pondělí ve Zlínském kraji zpočátku zataženo a ojediněle se mohou objevit přeháňky, četnější na Valašsku. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou 19 až 23 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy