Přes Česko se v neděli přeženou bouřky s přívalovými dešti a velkými kroupami

ČTK ČTK
30. 7. 2016 11:21
Do Česka během neděle přijdou silné bouřky s přívalovými dešti, kroupami a silným větrem. Nejsilnější budou ve východních Čechách a na Moravě, varuje Český hydrometeorologický ústav. Ten před extrémním počasím vydal výstrahu, která platí od nedělního rána pro všechny kraje Česka. Při deštích může napršet kolem 20 litrů vody na metr čtvereční, na východě až 50 litrů na metr čtvereční. Bouřky doprovodí až dvoucentimetrové kroupy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V neděli přes den zasáhnou celé území Česka bouřky. Ve východní polovině Čech a na Moravě budou velmi silné, doprovodí je přívalové deště s dvoucentimetrovými kroupami a silný vítr. Před postupující studenou frontou vystoupí teploty na Moravě a ve Slezsku nad 31 stupňů Celsia.

Nad Česko v noci na neděli postoupí od západu zvlněná studená fronta, která během dne a v noci na pondělí postoupí dále k východu, uvedli meteorologové. Před ní bude na Moravu a do Slezska proudit teplý vzduch od jihozápadu.

Výstraha ČHMÚ platí pro všechny kraje. Od nedělních 08:00 zahrnuje především kraje Jihočeský, Pardubický, Vysočina a z Královéhradeckého Rychnovsko. Nižší stupeň nebezpečí pak meteorologové očekávají v Praze, Středočeském, Plzeňském, Libereckém a zbytku Královéhradeckého kraje. Po poledni lze bouřky a lijáky očekávat v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Při deštích může napršet kolem 20 litrů vody na metr čtvereční, na východě až 50 litrů na metr čtvereční. Vítr může v nárazech dosahovat až 90 kilometrů za hodinu. Přeháňky a bouřky budou večer ustávat, na Moravě může pršet ještě v noci na pondělí.

V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlé rozvodnění toků, či zatopení sklepů a podemletí cest.

 

Právě se děje

Další zprávy